Trwa ładowanie...

Izraelskie sądy dla nieletnich na palestyńskich terytoriach okupowanych

Rząd izraelski wprowadzi na palestyńskich terytoriach okupowanych podobne zasady sądzenia nieletnich, jak w Izraelu; ma to przynieść palestyńskim nieletnim m.in. tę poprawę, że czas zatrzymania w areszcie zostanie skrócony z tygodnia do 24 godzin.

Share
Izraelskie sądy dla nieletnich na palestyńskich terytoriach okupowanych
Źródło: PAP/EPA, Fot: Alaa Badarneh
d25j0en

Jak poinformował w piątek izraelski dziennik "Jedijot Achronot", powołanie na palestyńskich terytoriach okupowanych sądów dla nieletnich opartych na prawie obowiązującym w Izraelu zapobiegnie sądzeniu Palestyńczyków, którzy nie ukończyli 16. roku życia, jak dorosłych.

Społeczność międzynarodowa oraz izraelskie organizacje obrońców praw człowieka od lat oskarżają władze Izraela o to, że aresztując dzieci i niepełnoletnich, zazwyczaj nie powiadamiają o tym rodziców zatrzymanych i dla wydobycia zeznań stosują wobec dzieci i młodzieży rozmaite rodzaje tortur.

d25j0en

"Jedijot Achronot" informuje, że "komisja złożona z przedstawicieli władzy sądowej, wojska, policji, służb specjalnych i Ministerstwa Bezpieczeństwa zaleciła utworzenie na terytoriach okupowanych sądów dla nieletnich w celu dostosowania prawa na tych terytoriach do prawa obowiązującego w Izraelu".

W Izraelu za granicę osiągniecia pełnoletniości uważa się ukończenie 18 lat, a nie 16 lat jak w stosunku do Palestyńczyków.

Zastępca prokuratora generalnego Izraela Ran Nazari uznał, że Ministerstwo Sprawiedliwości jego kraju nie ma kompetencji do decydowania o przyszłości terytoriów okupowanych, ale oświadczył, że obecna sytuacja, w której Izrael jest siłą okupacyjną, zmusza do usunięcia luki między ustawodawstwem dla niepełnoletnich w Izraelu i na Zachodnim Brzegu.

d25j0en

Podziel się opinią

Share
d25j0en
d25j0en
Więcej tematów