ŚwiatIzraelski Sąd Najwyższy nakazał rozbiórkę części muru

Izraelski Sąd Najwyższy nakazał rozbiórkę części muru


Izraelski Sąd Najwyższy nakazał zmianę przebiegu bariery na Zachodnim Brzegu Jordanu, aby zminimalizować utrudnienia dla Palestyńczyków spowodowane budową tego muru - podało izraelskie radio publiczne.

Izraelski Sąd Najwyższy nakazał rozbiórkę części muru
Źródło zdjęć: © AFP

Zgodnie z orzeczeniem sądu modyfikacja bariery ma nastąpić na prawie 30-kilometrowym odcinku na północny zachód od Jerozolimy. W jego pobliżu mieszka około 45 tysięcy Palestyńczyków, którzy mają odcięty dostęp do swych pól, szkół i pracy. Część bariery ma zostać zlikwidowana.

Władze Izraela zapewniły, że zgodnie z orzeczeniem z sądu zmienią przebieg bariery.

Izraelskie Ministerstwo Obrony oświadczyło kilka godzin po decyzji sądu, że "modyfikacja kontrowersyjnego odcinka bariery będzie oparta na zasadach ustanowionych przez sąd, a mianowicie na równowadze między bezpieczeństwem a względami humanitarnymi".

Barierę, odgradzającą Izrael od Zachodniego Brzegu i anektującą miejscami terytoria palestyńskie, Tel Awiw nazywa zaporą przed atakami palestyńskich terrorystów. Palestyńczycy z kolei są zdania, że jest to próba ostatecznego zawłaszczenia części palestyńskich ziem, zajętych w 1967 roku. W niektórych miejscach ogrodzenie otacza żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu, zabierając Palestyńczykom część ich terytoriów.

Izraelska bariera - na niektórych odcinkach jest to mur, na innych wysokie metalowe ogrodzenie - pierwotnie miała mieć 680 km długości, ale Izrael nie wyklucza skrócenia jej o kilkadziesiąt kilometrów. Dotychczas zbudowano około 200 km.

9 lipca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ogłosi stanowisko w sprawie legalności bariery. Ten ONZ-owski trybunał zajął się sprawą w lutym na wniosek Autonomii Palestyńskiej, popierany przez Zgromadzenie Ogólne NZ. Strona palestyńska domaga się zburzenia bariery.

Trybunał postanowił wydać w tej sprawie "opinię doradczą", która nie ma charakteru wiążącego. Izrael obawia się jednak, że Zgromadzenie Ogólne, gdzie nastroje propalestyńskie są silne, będzie chciało wykorzystać stanowisko trybunału w zabiegach o sankcje przeciwko państwu żydowskiemu.

Źródło artykułu:PAP
sądizraelpalestyna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)