Trwa ładowanie...
21-09-2004 13:20

Izraelscy oficerowie porządkowali lubelski kirkut


Oficerowie izraelscy porządkowali w Lublinie tamtejszy zabytkowy cmentarz żydowski. Wizyta na kirkucie była jednym z elementów programu edukacyjnego realizowanego w armii izraelskiej.

Izraelscy oficerowie porządkowali lubelski kirkutŹródło: PAP, fot: Mirosław Trembecki
d47ekxe
d47ekxe

Przyjeżdżamy badać dziedzictwo i miejsca pamięci w Polsce, żeby dowiedzieć się, co się działo ze wspólnotą żydowską, co zdarzyło się w przeszłości, i jaki wpływ może to mieć na przyszłość. To pomaga być świadomym obywatelem i dobrym dowódcą - powiedział dziennikarzom pułkownik Tsafrir Ofer.

Dla wielu izraelskich oficerów odwiedzanie miejsc związanych z obecnością i dziejami narodu żydowskiego wiąże się ze wspomnieniem historii własnych przodków, którzy mieszkali w Polsce i zginęli w czasie II wojny światowej.

Porucznik Ehud Levy Haim powiedział, że cała rodzina jego matki zginęła w holokauście. Jego dziadek trafił do warszawskiego getta, potem był więziony w obozie w Oświęcimiu. Dla nas to bardzo ważne zobaczyć miejsca, w których dorastali nasi przodkowie, gdzie żyli i gdzie potem walczyli o życie - powiedział.

Na lubelski kirkut przyjechało ok. 30 żołnierzy. Oczyszczali macewy, porządkowali teren wokół nich, modlili się. My próbujemy zrobić cokolwiek, żeby pokazać, że cmentarz to nie jest miejsce, które można niszczyć. Wszystko, co ludzie robią przeciwko tym grobom rani nas, bo tu są pogrzebani nasi rodzice i nasi dziadkowie - podkreślił Ehud Levy Haim.

d47ekxe

Lubelski kirkut, jeden z najstarszych w Polsce, został założony w XVI w. Najstarszy nagrobek słynnego talmudysty Jaakowa Kopelmana pochodzi z 1541 r. Pochowani są tu także m.in. ostatni rabin generalny Małopolski Maharszat zmarły w 1573 r. oraz rektor lubelskiej szkoły talmudycznej Jakub Icchak Horowic zmarły w 1815 r. zwany "Widzącym z Lublina", który założył w Lublinie słynny ośrodek chasydyzmu.

Kirkut służył jako miejsce pochówku do pierwszej połowy XIX w. Potem był wielokrotnie dewastowany m.in. przez wojska rosyjskie i niemieckie. Zachowało się około 200 nagrobków, z czego większość to rekonstrukcje. Na lubelskim kirkucie wciąż dochodzi co jakiś czas do aktów wandalizmu.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj