Izrael znów bombarduje południowy Bejrut
Po 24-godzinnej przerwie izraelskie lotnictwo
wznowiło po południu bombardowanie południowych
przedmieść Bejrutu, uznawanych za bastion szyickiego Hezbollahu.
Jest to odpowiedź na kontynuowanie przez Hezbollah ataków rakietowych na północny Izrael. Spadło tam ponad 40 pocisków, powodując ofiary w ludziach. Według miejscowych źródeł medycznych, w zamieszkanej przez ludność arabską miejscowości Maghar zginęła 15-letnia dziewczynka.
Jak podały izraelskie media, w rezultacie ostrzelania Hajfy co najmniej 25 osób zostało rannych. W momencie ataku jeden Izraelczyk zmarł na zawał serca, gdy rakieta spadła obok jego domu. Inne pociski uderzyły w autobus i blok mieszkalny.
Izraelskie lotnictwo dokonało sześciu nalotów na dzielnicę Bejrutu Haret Hreik, w której znajduje się kwatera główna Hezbollahu. Haret Hreik zostało całkowicie zniszczone. Detonacje słychać było w położonym trzy kilometry dalej centrum stolicy.
Jak poinformował izraelski generał Ido Nehusztan, co najmniej 20 bojowników Hezbollahu zabito w walce o ich główną bazę w południowym Libanie.
Pytany przez Reutera o walki wokół miejscowości Bint Dżubail generał oświadczył: W ciągu ostatniej doby zabiliśmy od 20 do 30 terrorystów.
Izrael zezwoli na uruchomienie korytarzy powietrznych z pomocą humanitarną dla Libanu, aby zmniejszyć skutki kryzysu wywołanego przez ofensywę przeciw bojówkom Hezbollahu na libańskim terytorium - głosi komunikat izraelskiego premiera Ehuda Olmerta po wtorkowym spotkaniu z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice.
Szefowa amerykańskiej dyplomacji nie wydała żadnego oświadczenia po wspólnych rozmowach.
Zdaniem Olmerta jego kraj jest zdeterminowany, by nadal walczyć z Hezbollahem na terytorium Libanu. Podkreślił jednak, że zezwoli na lądowanie w Bejrucie samolotów z pomocą humanitarną.
Izrael utrzyma "pas bezpieczeństwa" w południowym Libanie do czasu przybycia tam międzynarodowych sił pokojowych- oświadczył izraelski minister obrony Amir Perec. Nie mamy innej opcji. Będziemy musieli stworzyć nowy pas bezpieczeństwa", który "będzie stanowił osłonę dla naszych wojsk do czasu przybycia sił międzynarodowych" - powiedział dziennikarzom. Przedstawiciele izraelskich władz oświadczyli, że liczebność ewentualnych sił pokojowych na południu Libanu powinna sięgać 20 tysięcy. Jak zaznacza Reuter, jest to dwukrotnie więcej od wcześniejszych propozycji Zachodu w tej sprawie.
Unijny komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Louis Michel oskarżył we wtorek Izrael o pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego w Libanie, podkreślając, że prawo do samoobrony nie zezwala Izraelowi na niszczenie Bejrutu i kluczowych obiektów infrastruktury.
Jak poinformowała Unia Europejska, od początku konfliktu ewakuowano z Libanu przez Cypr około 40 tysięcy ludzi.
Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah zaapelował we wtorek o zaprzestanie izraelskich ataków na Liban. Ostrzegł, że jeśli wysiłki pokojowe spełzną na niczym, Bliski Wschód może pogrążyć się w wojnie.
W oświadczeniu przekazanym przez państwową telewizję monarcha powiedział, że "jeśli opcja pokojowa upadnie z powodu izraelskiej arogancji, jedyną opcją pozostanie wojna. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się stanie, jeśli sprawy wymkną się spod kontroli".
Król poinformował również o udzieleniu Libanowi pomocy finansowej w wysokości 1,5 mld dolarów. 500 mln dolarów Liban dostanie na odbudowę kraju, a miliard zostanie zdeponowany w libańskim banku centralnym. Pieniądze te będą wykorzystane na wsparcie gospodarki.