Trwa ładowanie...
01-10-2013 16:57

Izrael: zmarł znany historyk Holokaustu Israel Gutman

Znany historyk Holokaustu, uczestnik powstania w getcie warszawskim, więzień obozów koncentracyjnych Israel Gutman zmarł w poniedziałek w Jerozolimie w wieku 90 lat - poinformował instytut Yad Vashem.

Izrael: zmarł znany historyk Holokaustu Israel GutmanŹródło: AFP, fot: Menahem Kahana
d47ekxe
d47ekxe

Gutman urodził się w 1923 roku w Warszawie; był członkiem żydowskiego ruchu oporu, działaczem Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po upadku powstania w warszawskim getcie, podczas którego został ranny, trafił do trzech obozów koncentracyjnych: na Majdanku, Auschwitz i Mauthausen-Gusen.

Po wojnie wyemigrował do Izraela, gdzie studiował historię; zrobił doktorat na temat żydowskiego ruchu oporu w getcie w Warszawie. Pracował następnie na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a w latach 1975-1993 w Instytucie Yad Washem w Jerozolimie kierował międzynarodowym zespołem badającym historię Holokaustu. Był też szefem historyków tego ośrodka, a od roku 2000 doradcą Yad Vashem do spraw akademickich.

W roku 1961 był świadkiem w procesie Adolfa Eichmanna.

Gutman był doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego; doradzał polskiemu rządowi w kwestiach dotyczących historii Holokaustu. W latach 2000-2012 był wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a także członkiem Komitetu Naukowo-Badawczego Muzeum Pamięci Holocaustu w USA.

Został uznany za jednego z najważniejszych historyków zajmujących się Holokaustem. Otrzymał m.in. Nagrodę Federacji Żydów Polskich.

- Uznany na świecie za jednego z najważniejszych badaczy tego okresu, profesor Gutman przyczynił się do jego poznania (...) jako świadek, historyk i nauczyciel - powiedział dyrektor Yad Vashem Awner Szalew.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj