WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Izrael zbuduje mur wzdłuż granicy z Jordanią

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w poniedziałek budowę muru długości 30 kilometrów wzdłuż granicy z Jordanią, na wschód od znanego kurortu Ejlat Jak podkreślił, budowa ta stanowi ważny element bezpieczeństwa narodowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu (PAP/EPA)
WP

Jak tłumaczył Netanjahu, nowy mur zostanie zbudowany w całości na terytorium Izraela, więc "nie zaszkodzi on Jordanii i jej narodowym interesom". Budowę muru, który rozciągać się będzie na wschód od Eljatu do lotniska w miejscowości Timna, zaaprobował na niedzielnym posiedzeniu izraelski rząd.

- Jest to ważny element naszego bezpieczeństwa narodowego - oświadczył w poniedziałek Netanjahu tuż przed posiedzeniem komitetu spraw zagranicznych i obrony w izraelskim parlamencie.

Premier Izraela pochwalił także działania marynarki, która w niedzielę zatrzymała łódź z aktywistami płynącymi do Strefy Gazy.

WP

Flotylla Wolności III, czyli konwój jednostek z propalestyńskimi aktywistami na pokładzie, wypłynęła w piątek z Krety ku Strefie Gazy. Łódź została w niedzielę przeszukana na wodach międzynarodowych, a następnie skierowana do portu w Aszdod. Wiozła m.in. sprzęt medyczny.

Zdaniem Netanjahu nie ma obecnie potrzeby, aby małe statki dostarczały do Strefy Gazy pomoc humanitarną, gdyż - jak stwierdził - Izrael pozwala na wjazd do Gazy codziennie 800 samochodom ciężarowych z pomocą.

- Jeśli ktoś chce wysłać pomoc, może skorzystać z przejścia lądowego, gdzie możemy sprawdzić materiały i zapobiec dostarczaniu broni - powiedział Netanjahu, sugerując aktywistom Flotylli Wolności, by swoje działanie skierowali do Syrii, gdzie 300 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Zmiast tego - jak dodał - aktywiści wolą "płynąć do jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie, gdzie terroryści strzelają do swoich obywateli". - Dlatego ta flotylla jest skażona hipokryzją - ocenił.

WP

Do podobnej próby złamania izraelskiej blokady Strefy Gazy doszło pięć lat temu. Wtedy podczas akcji sił izraelskich na statek "Mavi Marmara" zginęli obywatele Turcji.

Polub WP Wiadomości
WP
WP