Trwa ładowanie...
d1vlqcl

Izrael niezadowolony, Palestyńczycy usatysfakcjonowani

Zdewastowany obóz w Dżeninie - widok z lotu ptaka (AFP)
Izrael wyraził w poniedziałek niezadowolenie, zaś władze palestyńskie satysfakcję z ogłoszonego przez sekretarza generalnego ONZ składu ekipy, która ma "ustalić fakty", dotyczące wydarzeń w obozie dla uchodźców w Dżeninie.

d1vlqcl
d1vlqcl

Jesteśmy zdziwieni, że nie konsultowano z nami składu ekipy - powiedział agencji France Presse anonimowy przedstawiciel Izraela. Wolelibyśmy, żeby ekipa złożona była ze specjalistów wojskowych, którzy są w stanie ocenić złożoność walki w strefie zaludnionej, jaką jest ten obóz - dodał.

Wyraził on nadzieję, że misja ta wyda bezstronny osąd i nie będzie to opinia polityczna automatycznie antyizraelska, jak dzieje się często w przypadku raportów ONZ.

Koła zbliżone do izraelskiego MSZ podkreśliły jednak, że Izrael nie ma nic przeciwko temu, że na czele ekipy stoi były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari.

Bliski współpracownik Jasera Arafata Nabil Abu Rudeina oświadczył natomiast, że Palestyńczycy potraktują ekipę pozytywnie. Pragniemy, by ekipa ta zaczęła swoje prace jak najprędzej i udzielimy jej wszelkiej niezbędnej pomocy oraz przekażemy jej wszelkie posiadane przez nas informacje.

d1vlqcl

W skład ekipy wchodzi również pani Sadako Ogata, była wysoka komisarz ONZ ds. uchodźców oraz były przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Cornelio Sommaruga.

Palestyńczycy oskarżają armię izraelską o dokonanie masakry w obozie dla uchodźców w Dżeninie, gdzie zabiła setki osób, zaś Izrael odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że zginęły dziesiątki ludzi.

Kraje arabskie domagały się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ powołania komisji śledczej w tej sprawie, lecz sprzeciwiły się temu Stany Zjednoczone, grożąc użyciem weta. Po 36 godzinach dyskusji postanowiono powołać ekipę, której zadaniem będzie ustalenie faktów. (jask)

d1vlqcl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vlqcl
Więcej tematów