Izrael i USA pracują nad działem laserowym
Izrael i Stany Zjednoczone zamierzają
wydać co najmniej 57 mln dolarów na skonstruowanie działa
laserowego, które będzie mogło zestrzeliwać pociski rakietowe
krótkiego zasięgu - poinformował izraelski
parlamentarzysta Juwal Steinitz.
Delegacja izraelska z powodzeniem przekonywała ostatnio Kongres USA do zatwierdzenia nowych funduszy na wspólny amerykańsko-izraelski projekt zbrojeniowy Nautilus, mający na celu stworzenie broni laserowej - powiedział Steinitz, który wchodził w skład tej delegacji.
Izrael obiecuje sobie po Nautilusie lepszą ochronę przed pociskami rakietowymi, którymi radykalna organizacja islamska Hezbollah atakowała przygraniczne miasta Izraela w okresie 18-letniej izraelskiej okupacji południa Libanu. Izrael twierdzi, że Hezbollah dysponuje obecnie 11 tys. pocisków rakietowych.
Steinitz powiedział, że Kongres USA zaaprobował przeznaczenie 57 mln dolarów na projekt Nautilus. Izrael też wniesie wkład w finansowanie budowy laserowego działa - dodał deputowany, ale nie wymienił żadnej konkretnej sumy.
Associated Press zwraca uwagę, że nie opublikowano dotąd żadnej informacji o zgodzie Kongresu na finansowanie projektu Nautilus. Agencja nie wyklucza jednak, że pozycja ta może się znajdować w poufnej części budżetu obronnego na rok 2004, uchwalonego przez Kongres i podpisanego przez prezydenta George'a W. Busha 30 września.
Prototyp broni laserowej z powodzeniem przetestowano w USA w lutym 1996 r. na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku, ale od tamtego czasu sceptycy w Kongresie spowodowali, że dalsze prace utknęły w miejscu - pisze AP, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela izraelskich służb bezpieczeństwa.
Steinitz, który w parlamencie izraelskim przewodniczy komisjom spraw zagranicznych i obrony, podkreślił, że potrzeba obecnie nowych funduszy, żeby technologię laserową przekształcić w skuteczną broń. "Musimy teraz zbudować skuteczną broń, której będzie można używać na polu bitwy i w wojnie z terroryzmem" - powiedział izraelski deputowany.
W przypadku Nautilusa nadlatujący pocisk rakietowy jest namierzany przez radar i niszczony wiązką światła laserowego.