Trwa ładowanie...
d3wpu9y
IAR

Izrael: Avigdor Lieberman ministrem obrony

• Nominacja wzbudza kontrowersje • Musi ją jeszcze zaakceptować parlament
Share
Avigdor Lieberman
Avigdor LiebermanŹródło: AFP, Fot: GALI TIBBON
d3wpu9y

Rząd Izraela jednogłośnie zdecydował, że nowym ministrem obrony zostanie ultraortodoksyjny polityk i były minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman. Ta nominacja wzbudza kontrowersje. Opozycja uważa, że oddanie armii w jego ręce to ze strony premiera nieodpowiedzialny ruch.

Lieberman dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych Izraela. Opozycja i eksperci podkreślają, że kontrowersyjny prawicowy polityk zasłynął radykalnymi i nieodpowiedzialnymi wypowiedziami i że cieszy się opinią jednego z najzagorzalszych przeciwników powstania państwa palestyńskiego.

Po tym jak pojawiła się informacja o możliwym objęciu przez polityka teki ministra obrony, krytycy alarmowali, że oddanie armii w ręce ekstremisty może spowodować zaostrzenie sytuacji w regionie.

d3wpu9y

W niedzielę wieczorem izraelski premier Benjamin Netanjahu doszedł do porozumienia z partią Liebermana Yisrael Beitenu, która wejdzie w skład koalicji. W ten sposób premier zapewnił sobie większość w parlamencie. Jednak wcześniej, w proteście przeciwko takim decyzjom, ze stanowiska ustąpili dotychczasowy szef resortu obrony oraz minister środowiska.

Sam Lieberman mieszka w jednym z nielegalnych z punktu widzenia społeczności międzynarodowej żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. W przeszłości sugerował m.in. obalenie władz Autonomii Palestyńskiej. Ostatnio jednak zapewniał, że jego polityka będzie odpowiedzialna i rozsądna.

Nominację Liebermana musi jeszcze zaakceptować parlament. Ma się to stać w poniedziałek po południu.

d3wpu9y

Podziel się opinią

Share
d3wpu9y
d3wpu9y
Więcej tematów