Trwa ładowanie...

Izrael aresztował palestyńskiego wicepremiera

Żołnierze izraelscy aresztowali wicepremiera zdominowanego przez radykalny Hamas rządu
Autonomii Palestyńskiej, Nassera Szaera - powiadomiła żona
wicepremiera, Huda. Izrael potwierdził te doniesienia.

Izrael aresztował palestyńskiego wicepremieraŹródło: AFP
dmno3bq
dmno3bq

Rzecznik armii izraelskiej wyjaśnił, że wicepremiera aresztowano "ze względu na jego przynależność do organizacji terrorystycznej". Jerozolima, podobnie jak UE i USA, uznaje Hamas za ugrupowanie terrorystyczne.

Palestyński negocjator Saeb Erekat powiedział, że zatrzymanie Szaera komplikuje starania podjęte przez umiarkowanego prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa, by wspólnie z Hamasem utworzyć oparty na szerokich podstawach nowy rząd Autonomii.

W rozmowach z Abbasem na ten temat wywodzący się z Hamasu premier Ismail Hanije miał jako jeden z warunków wymienić zwolnienie przez Izrael zatrzymanych w ostatnich tygodniach hamasowskich ministrów. Obecnie Izrael nadal przetrzymuje czterech członków palestyńskiego rządu.

Szerokie aresztowania wśród ministrów i deputowanych z Hamasu przeprowadzono 29 czerwca i według ówczesnych doniesień wśród zatrzymanych był również wicepremier Szaer. Źródła palestyńskie mówią jednak, że choć był on na liście osób poszukiwanych, to nie został wtedy ujęty.

Zatrzymania przedstawicieli Hamasu miały na celu wywarcie nacisków na Palestyńczyków, aby uwolnili uprowadzonego w czerwcu izraelskiego żołnierza, 19-letniego kaprala Gilada Szalita. Wśród ugrupowań, które dokonały porwania izraelskiego żołnierza są związane z Hamasem Ludowe Komitety Oporu.

dmno3bq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmno3bq
Więcej tematów