Izba Wydawców Prasy: nie karać dziennikarzy więzieniem
Zdaniem Izby Wydawców Prasy uważa, że sprawy o pomówienie nie powinny być rozpatrywane na drodze postępowania karnego. Stanowisko IWP jest reakcją na poniedziałkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że przepisy Kodeksu karnego, chroniące przed pomówieniem, są zgodne z konstytucyjną zasadą wolności słowa i prasy. Oznacza to, że
dziennikarze mogą być karani więzieniem za pomówienie.
31.10.2006 | aktual.: 31.10.2006 21:46
Jak podkreślono, opinia ta jest zgodna ze stanowiskiem prestiżowych organizacji pozarządowych, zajmujących się gwarancją wolności słowa, oraz dominującą linią orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
"Odnosząc się z szacunkiem do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, Izba Wydawców Prasy zwraca jednak uwagę, że brak sprzeczności przepisów kodeksu karnego z Konstytucją nie jest tożsamy z ich obiektywną zasadnością" - napisano w stanowisku IWP.
"Podzielając opinię Trybunału, że godność i dobre imię jednostki są wartościami równie wartymi ochrony jak wolność słowa, Izba uważa, że wystarczającym środkiem ochrony dóbr osobistych i represjonowania osób winnych ich naruszeń - zarówno dziennikarzy, jak również innych osób - jest sprawnie przeprowadzone postępowanie cywilne" - głosi stanowisko.
W ocenie Izby, istnienie odpowiedzialności karnej może spowodować, że dziennikarze, z obawy przed nią, "mogą stać się cenzorami swoich tekstów, co zawsze osłabia wymowę publikacji".