ŚwiatIzba Reprezentantów przyjęła plan ratowania banków

Izba Reprezentantów przyjęła plan ratowania banków

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła ustawę wprowadzającą w życie rządowy plan ratowania pogrążonego w kryzysie systemu finansowego. Plan zakłada wykupienie za 700
mld dolarów nieściągalnych wierzytelności banków inwestycyjnych. Głosowało za nim 263 członków Izby, przeciw 171.

Izba Reprezentantów przyjęła plan ratowania banków
Źródło zdjęć: © AFP

03.10.2008 | aktual.: 03.10.2008 21:19

Tuż po głosowaniu Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów z Partii Demokratów mówiła, że przyjęcie ustawy stało się w obliczu kryzysu koniecznością. Nie mówię, że będziemy świętować jej przyjęcie, bo nie twierdzę, że nie moglibyśmy w innych okolicznościach przyjąć lepszej ustawy. Jednak w tej sytuacji wybraliśmy najlepsze rozwiązanie, które przysłuży się amerykańskiemu społeczeństwu - powiedziała.

W środę plan uchwalił Senat. Dwa dni wcześniej Izba Reprezentantów odrzuciła w głosowaniu plan, idąc za głosem większości wyborców. Wywołało to falę krytyki pod adresem Kongresu, potępianego za ustąpienie "populistycznej rewolcie", a także całej politycznej elity USA za brak przywództwa.

Plan, autorstwa ministra skarbu Henry Paulsona, ma umożliwić bankom wznowienie kredytowania dzięki uwolnieniu go od "toksycznych aktywów", czyli papierów wartościowych opartych na długach hipotecznych, oraz zastrzykowi potrzebnej gotówki.

Administracja prezydenta George'a W. Busha i większość polityków w USA ostrzegało, że nieuchwalenie planu nieuchronnie wpędzi kraj w recesję, ponieważ biznes nie może działać bez kredytu. Obawiano się nawet Wielkiego Kryzysu, jak w latach 30., gdy bezrobocie sięgnęło 25 procent.

Izba początkowo odrzuciła plan, gdyż orzekła, że jest on tylko "ratowaniem Wall Street", czyli chciwych bankierów, kosztem podatnika. Domagano się pomocy dla zwykłych Amerykanów, zwłaszcza zadłużonych właścicieli domów.

Plan uzupełniono, wprowadzając m.in. ścislejszy nadzór nad bankami, podnosząc zakres państwowej ochrony depozytów w bankach i limitując premie i odprawy prezesów banków - aby zapobiec tzw. złotym spadochronom dla chciwych i nieuczciwych szefów banków, które bankrutują wskutek nieodpowiedzialnej spekulacji.

W nowej postaci plan zyskał uznanie Izby. Jej decyzję pochwalił prezydent Bush.

Jednocząc się w tej ustawie zadziałaliśmy odważnie, aby zapobiec przekształceniu się kryzysu na Wall Street w kryzys w całym kraju. Pokazaliśmy światu, że Stany Zjednoczone ustabilizują swój rynek finansowy i utrzymają czołową rolę w światowej gospodarce - powiedział prezydent. Obiecał też szybkie podpisanie ustawy.

Decyzję Izby Reprezentantów pochwaliła Komisja Europejska. Witamy z zadowoleniem wynik głosowania i mamy nadzieję, że pomoże to w odbudowie zaufania na rynkach finansowych - powiedziała rzeczniczka prasowa Komisji Amelia Torres. (ap)

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)