Izba Reprezentantów o planach wycofania wojsk z Iraku
Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę
zobowiązującą administrację prezydenta George'a W. Busha do
przedstawienia w ciągu dwóch miesięcy planu wycofywania oddziałów
bojowych z Iraku, jednak bez podania terminów.
Ustawa, będąca kompromisem Demokratów z Republikanami, wymaga również, aby ściśle wojskową misję sił USA w Iraku przekształcać stopniowo w operację antyterrorystyczną oraz akcję szkolenia wojsk irackich. Ustawę uchwalono we wtorek wieczorem czasu lokalnego (w nocy czasu polskiego) przytłaczającą większością głosów 377 przeciw 46.
Ustawę komentuje się jako oznakę formowania się ponadpartyjnego konsensu w sprawie Iraku, jednoczącego realistycznie myślących Demokratów z umiarkowanymi Republikanami.
Porażkę poniosła antywojenna lewica Partii Demokratycznej, która domaga się od Busha, aby wycofał wojska z Iraku jak najszybciej lub przynajmniej podał wiążący harmonogram ich wycofywania.
Jest to jednak niemożliwe, ponieważ wszelkie ustawy w tym kierunku wymagałyby praktycznie większości aż 67 głosów w 100- osobowym Senacie, by mógł on unieważnić prezydenckie weto.
Potrzeba byłoby do tego poparcia umiarkowanych Republikanów, ale ci nie popierają inicjatyw, które zmuszałyby Busha do zmiany obecnej strategii w Iraku.
Tomasz Zalewski