Trwa ładowanie...

Ivica Daczić: uzgodniono tekst porozumienia ws. wycofania broni w Donbasie

Uzgodniono tekst porozumienia ws. wycofania broni ciężkiej z linii walk w Donbasie - oznajmił szef MSZ Serbii, przewodniczącej obecnie OBWE, Ivica Daczić we wtorek w Mińsku po posiedzeniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy. Dokumentu jednak tego dnia nie podpisano.

Share
Ivica Daczić: uzgodniono tekst porozumienia ws. wycofania broni w Donbasie
Źródło: PAP/EPA, Fot: ALEXANDER ERMOCHENKO
d3mipsj

- Jest już uzgodniony tekst porozumienia o wycofaniu czołgów i konkretnych rodzajów broni kalibru do 100 mm - powiedział dziennikarzom Daczić, który uczestniczył w Mińsku w posiedzeniu trójstronnej grupy kontaktowej ds. konfliktu na UkrainieUkrainie (Rosja, Ukraina, OBWE).

Dodał, że w porozumieniu zostanie dokładnie wskazane, kto będzie przeprowadzać weryfikację wycofania broni. - Nie będzie więcej problemu, kto ją przeprowadza, z jakiej strony i kto potwierdza. W porozumieniu będzie cała procedura - oświadczył.

d3mipsj

Po wypowiedzi Daczicia dla prasy grupa trójstronna kontynuowała posiedzenie, już z udziałem przedstawicieli separatystów z Donbasu. Jednakże porozumienia nie podpisano.

Przedstawiciel separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin potwierdził po rozmowach, że uzgodniono tekst. - Miejmy nadzieję, że zostanie podpisany w najbliższym czasie - powiedział.

Daczić zaapelował do uczestników konfliktu na Ukrainie o przestrzeganie mińskich porozumień. - Należy przestrzegać mińskich porozumień i uzgodnień, należy całkowicie wstrzymać ogień i respektować jego całkowite wstrzymanie - oświadczył.

Zwrócił uwagę m.in. na konieczność rozpoczęcia procesu dialogu politycznego oraz stworzenia warunków dla przeprowadzenia wyborów lokalnych, na które byłaby zgoda zarówno Kijowa, jak i Donbasu.

d3mipsj

Według niego kwestie związane z wycofaniem broni i przeprowadzeniem wyborów należy rozwiązać do jesieni. - Jestem zwolennikiem tego, żeby rozwiązać kwestie do jesieni. Jesienią jest spodziewane kluczowe wydarzenie - wybory lokalne. Wszystkie sprawy powinny być uzgodnione do daty ich przeprowadzenia - powiedział.

Dodał jednak: - Niestety nie osiągnęliśmy istotnego postępu w tej sprawie.

Jak podkreślił, są natomiast pewne postępy w kwestiach gospodarczych, uchodźców oraz niektórych innych. Dodał, że jeśli chodzi o sprawy gospodarcze, padały różne propozycje, m.in. uruchomienia mobilnych banków.

Daczić dodał, że jest gotów w razie konieczności wziąć udział w kolejnych posiedzeniach grupy kontaktowej.

d3mipsj

Podziel się opinią

Share
d3mipsj
d3mipsj
Więcej tematów