ŚwiatIslandia najbezpieczniejszym krajem na świecie

Islandia najbezpieczniejszym krajem na świecie

Najbezpieczniejszym państwem na świecie
jest Islandia, a najmniej bezpiecznym Irak - wynika z dorocznego
Światowego Indeksu Pokoju. Ranking omawia wtorkowy "Financial
Times".

20.05.2008 | aktual.: 21.05.2008 09:45

Polska znalazła się w tej klasyfikacji na miejscu 31., wyprzedzając Estonię, Francję, Łotwę i Litwę. W zeszłym roku Polska była na miejscu 26.

Badanie przeprowadzono w 140 państwach przez niezależny Instytut Ekonomii i Pokoju oraz firmę analityczną Economist Intelligence Unit, powiązaną z prestiżowym tygodnikiem brytyjskim "The Economist".

Pod uwagę brano 24 kryteria w tym poziom przemocy, wysokość wydatków wojskowych, stopień rozpowszechnienia przestępczości zorganizowanej, stosunki z sąsiadami, rozmieszczenie obcych wojsk w danym kraju, liczbę osadzonych w więzieniach, czy potencjalne zagrożenie terrorystyczne w obrębie granic państwa.

Większość krajów europejskich znalazła się wśród najbardziej spokojnych państw. Według badania 16 na 20 najbardziej spokojnych państw to demokracje europejskie - większość z nich stanowią członkowie Unii Europejskiej. Gdyby oceniać UE jako całość, to w rankingu zajęłaby ona czwartą pozycję.

Tymczasem Stany Zjednoczone zajęły dopiero 97. miejsce, Rosja - 131., natomiast Chiny - 67.

Jak pisze "Financial Times", niska pozycja USA (m.in. za Syrią, Rwandą i Białorusią) odzwierciedla wysoki poziom ich zaangażowania wojskowego na świecie. W USA również proporcjonalnie więcej obywateli niż w innych krajach jest osadzonych w więzieniach.

Drugi rok z rzędu Irak zajął w rankingu ostatnie miejsce w związku z nieprzerwaną przemocą od czasu amerykańskiej inwazji w 2003 roku. "Financial Times" dodaje, że obecnie około 4 mln Irakijczyków przebywa na uchodźstwie.

Tuż przed Irakiem znalazły się Somalia, Sudan, Afganistan, Izrael i Czad.

Pozycja najspokojniejszego kraju - Islandii - odzwierciedla jej stabilność polityczną i dobre stosunki z sąsiadami; Islandia nie ma armii zawodowej i ma najmniejszy odsetek obywateli w więzieniach.

Kolejne miejsca wśród najspokojniejszych państw zajęły: Dania, Norwegia, Nowa Zelandia, Japonia, Irlandia, Portugalia, Finlandia, Luksemburg, Austria, Kanada i Szwajcaria.

Kraje, które znacznie awansowały na liście państw bezpiecznych od zeszłorocznego, pierwszego badania, to: Angola, Indonezja, Indie i Uzbekistan.

Kenia, w której przez kilka miesięcy trwał kryzys polityczny w następstwie nieogłoszenia wyników grudniowych wyborów prezydenckich, jest krajem, który zanotował największy spadek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)