Trwa ładowanie...
d2idi0w
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Islamistyczny ślad ws. zabójstwa Borysa Niemcowa. "To wygodne dla Kremla"

Ilja Jaszyn, lider ruchu Solidarność i bliski przyjaciel Borysa Niemcowa, uważa, że spekulacje o zabiciu opozycjonisty przez islamistów nie mają sensu i są wygodne dla Kremla, gdyż odwracają uwagę od oskarżeń o to zabójstwo wysuwanych pod adresem władz Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Borys Niemcow
Borys Niemcow (AFP, Fot: NATALIA KOLESNIKOVA)
d2idi0w

Informacje o islamistycznym śladzie nasiliły się, gdy sąd nakazał aresztowanie w związku z tą zbrodnią pięciu osób z Kaukazu Północnego. Jeden z nich, Zaur Dadajew, służący w siłach specjalnych czeczeńskiego MSW, przyznał się do udziału w zabójstwie. Miał on być wstrząśnięty karykaturami Mahometa zamieszczonymi na łamach tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" i komentarzami popierającymi publikację. Niemcow zaś potępił styczniowy krwawy zamach na redakcję tego francuskiego pisma dokonany przez islamistów w związku z karykaturami.

Agencja prasowa "Rosbałt" pisze, że Dadajew "faktycznie wziął na siebie organizację zabójstwa Borysa Niemcowa”. Samo przestępstwo miało być odwetem za krytyczne wypowiedzi polityka o muzułmanach mieszkających w Rosji i Islamie jako religii.

Telewizja „NTV” pokazała Dadajewa jak na sali sądowej zwracając się do dziennikarzy mówił: "Ja lubię proroka Mahometa".

d2idi0w

"Nonsensowna teoria"

Islamistyczny ślad w zabójstwie Niemcowa został przyjęty z wielkim sceptycyzmem przez jego przyjaciół. Uważają oni, że Kreml, choć odżegnuje się od zabójstwa polityka - zyskuje na takiej teorii. Nie wierzą oni w samodzielną fanatyczną akcję zabicia kogokolwiek tak blisko Kremla - pisze agencja Reuters.

"Nasze najgorsze obawy stają się prawdziwe. Zabójca będzie oskarżony, a ci, którzy faktycznie zlecili zabójstwo Niemcowa, pozostaną wolni" - napisał Jaszyn w niedzielę wieczorem na Twitterze. "Nonsensowna teoria śledczych o islamskich powodach zabicia Niemcowa odpowiada Kremlowi i usuwa Putina z linii ognia" - dodał w poniedziałek.

Krytyk Putina

55-letni Niemcow, jeden z przywódców Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas), został zastrzelony 27 lutego wieczorem w centrum Moskwy. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy. W latach 2011-2012 Niemcow był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

d2idi0w

Otwarcie wspierał prozachodnie władze w Kijowie i był atakowany za tę postawę przez rosyjskie media państwowe.

"Prawdziwy rosyjski patriota"

Moskiewski sąd rejonowy nakazał w niedzielę aresztowanie do 28 kwietnia wszystkich pięciu podejrzanych w sprawie zabójstwa Niemcowa, w tym Dadajewa.

Lojalny wobec prezydenta Władimira Putina przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow powiedział, że zna Dadajewa i określił go jako prawdziwego patriotę. "Wszyscy, którzy znają Zaura (Dadajewa), potwierdzają, że jest on głęboko wierzący, a także, że - tak jak wszyscy muzułmanie - był wstrząśnięty działalnością pisma 'Charlie Hebdo' i komentarzami popierającymi publikację karykatur" - napisał Kadyrow na swoim koncie na Instagramie.

d2idi0w

Potwierdził on też, że Dadajew był zastępcą dowódcy pułku "Północ" MSW Republiki Czeczeńskiej i został odznaczony licznymi medalami.

Zobacz również wideo: Zatrzymania ws. zabójstwa Niemcowa

d2idi0w

Podziel się opinią

Share

d2idi0w

d2idi0w
Więcej tematów