Trwa ładowanie...
d4i725h
ipn
08-05-2007 17:00

Isakowicz-Zaleski: w archiwach Stasi jest wiele dokumentów SB

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski ocenia, że w aktach gromadzonych przez NRD-owskie służby bezpieczeństwa - Stasi, jest wiele kopii dokumentów polskiej SB, które w Polsce zostały zniszczone.

d4i725h

Ksiądz Zaleski podjął kwerendę w niemieckim Urzędzie Gaucka, ponieważ zbiera materiały do suplementu swojej książki "Księża wobec bezpieki", który ukaże się pod koniec tego roku.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski, którego interesują przede wszystkim dokumenty związane z powstającą książką, że archiwa Stasi zawierają bardzo wiele cennych dokumentów, które mogłyby zainteresować kościelne komisje historyczne.

Jak podkreślił - w suplemencie do książki zamieści kopie z akt Stasi, dotyczące polskiego Kościoła oraz księży pracujących w Watykanie czy środowiskach polonijnych. Zaznaczył jednak, że są to nie tylko dokumenty sporządzone przez Stasi, ale także kopie dokumentów sporządzonych przez SB. Poinformował także, że w przygotowywanej kolejnej części książki, będzie pisał o tzw. "wątkach krakowskich", dotyczących polskich księży w Watykanie.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski potwierdził, że w aktach zgromadzonych w Urzędzie Gaucka znajduje się także bardzo obfita dokumentacja odnosząca się do Jana Pawła II. Jak wyjaśnił - jest tu bardzo wiele charakterystyk Jana Pawła II i jego najbliższych współpracowników, co jest kolejnym potwierdzeniem, że Ojciec Święty był ogromnym zagrożeniem dla systemu komunistycznego.

d4i725h

Po zbadaniu części dokumentów w niemieckim Urzędzie Gaucka, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski wyraził także przekonanie, że wszystkie dokumenty polskiej SB, zniszczone lub nie, z pewnością znajdują się na mikrofilmach zgromadzonych przez KGB.

Polski Instytut Pamięci Narodowej i niemiecki urząd do spraw akt Stasi są od 2005 roku związane układem o współpracy, polegającej - między innymi - na wzajemnym udostępnianiu zgromadzonej dokumentacji.

d4i725h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i725h
Więcej tematów