Irlandia Północna. Zamach w hrabstwie Derry
W domu policjantki w hrabstwie Derry w Irlandii Północnej znaleziono bombę - podała tamtejsza policja. Ładunek rozbrojono, ale wtorkowy incydent to kolejny dowód na to, że sytuacja w kraju jest coraz bardziej niespokojna.
Bombę znaleziono w poniedziałek wieczorem na terenie domostwa policjantki niedaleko miejscowości Dungiven. Została ona rozbrojona przez saperów brytyjskiej armii. Początkowo lokalne media podawały, że ładunek był podczepiony do podwozia samochodu. Według irlandzkiej telewizji publicznej RTE głównym podejrzanym są członkowie Nowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (NIRA).
Na zamach zareagowała pierwsza minister Irlandii Północnej Arlene Foster. "Chciałam przekazać nasze wsparcie i całkowite potępienie dla tych, którzy chcieli skrzywdzić policjantkę i jej rodzinę. To było lekkomyślne i daremne. Podziwiamy jej odwagę i długą służbę naszej społeczności" - napisała za pośrednictwem Twittera.
Głos w mediach społecznościowych zabrała także zastępczyni Foster Michelle O'Neill z republikańskiej partii Sinn Fein: "Próba morderstwa policjantki pod Dungiven jest karygodna. Zamieszanym w ten zamach nie uda się zrealizować ich regresywnej i toksycznej agendy" - dodała.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Dawny konflikt znów daje znać o sobie
O’Neill nawiązała tym samym do ostatnich napięć, jakie stały się udziałem m.in. wspomnianej Nowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej i jej zwolenników. Od kilku tygodni w Irlandii Północnej dochodzi do zamieszek i aktów przemocy, w tym ataków na policję. Punktem zapalnym stał się pogrzeb wysokiego rangą bojownika Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), w którym uczestniczyło wielu polityków wspomnianej republikańskiej partii Sinn Fein, mimo restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.
Sprawa ta odnowiła stare i wciąż budzące wiele emocji zaszłości wśród zwolenników i przeciwników zjednoczenia Irlandii. Unioniści boją się także, że brexit i związane z tym ograniczenia celne zagrożą politycznemu status quo, który został wypracowany na mocy porozumienia pokojowego (tzw. porozumienie wielkopiątkowe z 1998 roku). Dla wielu republikanów, szczególnie znających czasy krwawego konfliktu i sympatyzujących z Nową Irlandzką Armią Republikańską, brexit stał się z kolei po raz kolejny pretekstem do upomnienia się o zjednoczenie wyspy.