Trwa ładowanie...
d1df2n0
d1df2n0
IAR

Irlandia Płn.: pastor i premier pod pręgierzem za atak na islam

W Północnej Irlandii trwa spór o kazanie pastora, który publicznie zaatakował islam jako "pogaństwo". Pastor James McConnell otworzył potencjalny nowy front religijny w kraju, gdzie i tak głęboki konflikt wyznaniowy dzieli już katolików i protestantów. Ale równie bulwersująca co słowa pastora okazała się interwencja szefa rządu w Belfaście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1df2n0

- Islam to pogaństwo, satanistyczna doktryna z piekła rodem - grzmiał pastor James McConnell w niedzielnym kazaniu 18 maja w Belfaście. Moderator Kościoła Prezbiteriańskiego, dr Rob Craig uznał to za sprzeczne z ewangelią i miłością bożą, a północnoirlandzka policja bada, czy pastor McConnell nie naruszył przypadkiem ustawy o sianiu nienawiści.

Tymczasem premier Irlandii Północnej Peter Robinson ujął się za pastorem, mówiąc gazecie "Irish News", że zna go dobrze i wie, że nie ma w nim ani krzty nienawiści. Posunął się też dalej: "Szczerze mówiąc ja też bym nie ufał muzułmanom, to znaczy tym zamieszanym w terroryzm, tym którzy w pełni uznają prawo szariatu...".

Północnoirlandzcy muzułmanie oburzyli się na premiera Robinsona. - On ma reprezentować całe społeczeństwo Irlandii Północnej. To są bolesne słowa i obraziły wielu ludzi - powiedział dr Raied al-Wazzan z Ośrodka Islamskiego w Belfaście.

Z krytyką premiera Petera Robinsona wystąpił też wicepremier, republikanin Martin McGuinness z partii Sinn Fein, dawniej wysoko postawiony członek IRA. Ale premier odparował na Twitterze, że nie będzie brał lekcji tolerancji od przywódcy krwawej organizacji terrorystycznej.

d1df2n0

Podziel się opinią

Share
d1df2n0
d1df2n0
Więcej tematów