Irlandia nie aresztuje Edwarda Snowdena, jeśli tam wyląduje. Wenezuela otrzymała wniosek o azyl
Irlandzki sąd odrzucił w wydany przez USA nakaz aresztowania byłego pracownika amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Edwarda Snowdena, ściganego pod zarzutem kradzieży i ujawnienia tajnych informacji.
08.07.2013 | aktual.: 09.07.2013 02:24
Amerykanie chcą, by Irlandczycy aresztowali uciekiniera, od 23 czerwca przebywającego w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, gdyby miał wylądować w Irlandii w drodze do któregoś z krajów Ameryki Łacińskiej, które zaoferowały mu azyl.
Sędzia Colm Mac Eochaidh uznał amerykański nakaz aresztowania za niespełniający wymogów formalno-prawnych ponieważ nie określił, gdzie Snowden miał się dopuścić zarzucanego mu przestępstwa kradzieży mienia rządowego, ani co konkretnie miałby ukraść.
Mac Eochaidh uważa, że można domniemywać, iż zarzut kradzieży odnosi się do wykradzenia tajnych informacji i wykorzystania ich na szkodę rządu USA, ale nie można domniemywać, że Snowden dokonał kradzieży na Hawajach, gdzie pracował dla jednego z prywatnych podwykonawców NSA.
Władze USA zwróciły się do irlandzkiego sądu o tymczasowy nakaz aresztowania za pośrednictwem amerykańskiej ambasady w Dublinie.
Irlandia jest jednym z państw, w których Snowden wystąpił a azyl polityczny, ale spotkał się z odmową, ponieważ prawo irlandzkie nie dopuszcza występowania o azyl z terytorium innego państwa.
Wenezuela otrzymała od Snowdena wniosek o azyl
Wenezuela otrzymała wniosek Edwarda Snowdena o udzielenie azylu - poinformował prezydent tego kraju Nicolas Maduro. Snowden ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości za ujawnienie tajnych informacji o inwigilowaniu internetu i rozmów telefonicznych.
- Otrzymaliśmy list z wnioskiem o azyl - oświadczył Maduro. - Snowden musi teraz zadecydować kiedy wsiądzie do samolotu jeśli chce tu przybyć - dodał.
Maduro zaoferował w ub. piątek azyl Snowdenowi. Zrobili to też prezydent Boliwii Evo Morales i prezydent Nikaragui Daniel Ortega.
Wcześniej do przyjęcia oferty Wenezueli zachęcał Snowdena wpływowy szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow.
Snowden, były współpracownik kontraktowy amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przebywa od 3 tygodni w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiowo dokąd przyleciał z Hong Kongu. Nie może podróżować, gdyż władze USA anulowały jego paszport.
Aby udać się do Wenezueli Snowden musiałby otrzymać stosowne dokumenty podróżne i znaleźć sposób na przelot do Ameryki Południowej.
Jedyny bezpośredni lot z Moskwy wiedzie do Hawany na Kubie i przebiega nad Europą i USA, co może wywołać komplikacje. Niektóre państwa europejskie odmówiły przed kilkoma dniami prezydentowi Boliwii Evo Moralesowi przelotu przez ich przestrzeń powietrzną w związku z podejrzeniami, że na pokładzie jego samolotu może znajdować się Snowden.