"Irish Times": rok 2008 będzie sprawdzianem dla Tuska
Nowy Rok to koniec miodowego miesiąca nowego premiera Donalda Tuska; teraz jego postanowienie łączenia ugodowości ze stanowczością w polityce międzynarodowej zostanie wystawione na próbę - pisze irlandzki "The Irish Times".
Wśród trudności, z którymi będzie musiał się zmierzyć nowy rząd w 2008 r., pismo wskazuje m.in. na coroczne unijne targi o kwoty połowowe, impas w sprawie budowy obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy, limity emisji dwutlenku węgla, kwestie energetyczne i amerykańską tarczę antyrakietową.
Za najważniejszy sprawdzian nowego tonu w polskiej polityce zagranicznej "Irish Times" uznaje wyznaczone na 2008 r. negocjacje w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej UE, pochłaniającej 43 mld euro rocznie, ponieważ PSL zdecydowany jest bronić subsydiów dla polskich rolników w wysokości 1,5 mld euro rocznie.
"Utrzymanie konstruktywnego tonu w polityce wobec sąsiadów zależeć będzie także od tego, czy Tuskowi uda się utrzymać pokój ze swym politycznym rywalem z wyborów prezydenckich w 2005 r. Lechem Kaczyńskim" - pisze gazeta.
"W konstytucyjnych prerogatywach prezydenta w polityce zagranicznej kryje się potencjał konfliktu (z premierem), zwłaszcza jeśli lider opozycji Jarosław Kaczyński będzie posługiwał się bratem per procura" - obawia się irlandzki dziennik.
"Akcent na zaangażowanie w politykę zagraniczną dyplomatów, którzy bezceremonialnie zostali odsunięci przez rząd Jarosława Kaczyńskiego, i na premiowanie międzynarodowego doświadczenia został dobrze odebrany w Brukseli, ale gorzej w Berlinie, gdzie z początkiem grudnia przedstawiciele tamtejszego rządu przyjęli nowego szefa MSZ Radosława Sikorskiego uprzejmie, ale ostrożnie" - dodaje gazeta.
W Berlinie pamięta się Sikorskiemu, że jako minister obrony w rządzie Jarosława Kaczyńskiego porównał planowany gazociąg bałtycki do paktu Ribbentrop-Mołotow. Niemniej jednak strony zgodziły się na wznowienie rozmów w celu rozwiązania kontrowersyjnych spraw.
Nową politykę zagraniczną Polski wobec Moskwy irlandzka gazeta nazywa bardziej wyszukaną, a w polityce wobec Waszyngtonu doszukuje się "nowego tonu". "Irish Times" pisze, że Polska wycofa się z Iraku, a w sprawie tarczy antyrakietowej będzie grała na zwłokę, by poczekać na nowego prezydenta USA.