Trwa ładowanie...

Irański ambasador: Rosja może zbudować reaktor w zamian za naszą ropę

Rosja mogłaby zbudować drugi reaktor w irańskiej elektrowni nuklearnej w Buszerze w zamian za irańską ropę - twierdzi ambasador Iranu w Moskwie Mehdi Sanai w wywiadzie dla dziennika "Kommiersant".

Share
Irański ambasador: Rosja może zbudować reaktor w zamian za naszą ropę
Źródło: AFP, fot: Mehr News / Majid Asgaripour
dpe89xs

- Rosja będzie kupować irańską ropę, a za uzyskane środki Iran kupi od niej to, co mu niezbędne. Część środków mógłby przeznaczyć na budowę przez firmy rosyjskie drugiego bloku energetycznego elektrowni atomowej w Buszerze - powiedział irański ambasador. Elektrownię w Buszerze uruchomiono po licznych opóźnieniach jesienią 2011 r. Oficjalne jej przekazanie Iranowi odbyło się jesienią 2013 r.

Agencja Reutera przypomina, że w styczniu informował, że Iran i Rosja negocjują porozumienie w sprawie wymiany irańskiej ropy naftowej na rosyjskie produkty i sprzęt. Chodziło o 500 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Irański ambasador powiedział, że obecnie trwają rozmowy na temat wielkości dostaw, a konkrety będą zależeć od tego, dokąd i w jaki sposób ropa będzie dostarczana. Dodał, że Rosja zaproponowała kilka wariantów i potrzeba czasu, by dokonać wyboru.

Nie wykluczył, że stosowne dokumenty dotyczące współpracy gospodarczej między Iranem a Rosją zostaną podpisane przed planowanym na sierpień posiedzeniem irańsko-rosyjskiej komisji rządowej.

Reuters zwraca uwagę, że umowa między Teheranem a Moskwą może osłabić wysiłki Zachodu, który poprzez presję gospodarczą na Teheran chce wpłynąć na ograniczenie jego kontrowersyjnego programu nuklearnego.

dpe89xs

Podziel się opinią

Share
dpe89xs
dpe89xs
Więcej tematów