ŚwiatIrańczycy świętowali rocznicę rewolucji islamskiej

Irańczycy świętowali rocznicę rewolucji islamskiej

Setki tysięcy ludzi świętowały w samym tylko Teheranie 28. rocznicę irańskiej rewolucji islamskiej.

Irańczycy świętowali rocznicę rewolucji islamskiej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

11.02.2007 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/rocznica-rewolucji-islamskiej-6038708172625025g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/rocznica-rewolucji-islamskiej-6038708172625025g )
Rocznica rewolucji islamskiej

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad potwierdził w okolicznościowym przemówieniu gotowość do negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego, podkreślił jednocześnie, że takie rokowania mogą być prowadzone jedynie bez żadnych warunków.

Na początku 1979 roku przywódca rewolucji, ajatollah Chomeini powrócił po obaleniu prozachodniego szacha Rezy Pahlawiego z wygnania w Paryżu i utworzył w Iranie państwo o bardzo surowych islamskich regułach. Z okazji rocznicy rewolucji również w wielu innych miastach odbyły się wielkie zgromadzenia ludności.

Ahmadineżad podkreślił, że naród irański nie da się zastraszyć przez międzynarodowe sankcje ani militarne pogróżki ze strony USA. Iran "jak skała" będzie obstawał przy swoim prawie do pokojowego wykorzystania energii atomowej.

Prezydent zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach władze będą stopniowo informowały społeczeństwo o technologicznych postępach kraju, w tym również w dziedzinie nuklearnej.

Iran utrzymuje, że zamierza wykorzystać energię atomową do celów pokojowych, co jest dozwolone w ramach układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (ang. NPT), którego Teheran jest sygnatariuszem. Jednak USA sądzą, że Iran usiłuje zbudować broń atomową. Inspektorzy oenzetowskiej agencji kontroli atomowej MAEA nie znaleźli na to w Iranie dowodów, ale są zaniepokojeni ukrywaniem przez władze kraju niektórych faktów związanych z programem nuklearnym.

Źródło artykułu:PAP
iranKorea Północnarocznica
Komentarze (0)