ŚwiatIran zakazał wstępu 38 inspektorom MAEA

Iran zakazał wstępu 38 inspektorom MAEA

Iran zdecydował, że zakaże dostępu do swoich instalacji nuklearnych 38 inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), ale pozwoli na wjazd innych inspektorów - podała irańska agencja IRNA,
powołując się na szefa dyplomacji Iranu Manuszehra Mottakiego.

Odrzucenie niektórych inspektorów jest legalne i zgodne z przepisami MAEA - powiedział Mottaki. MAEA przedstawia długą listę inspektorów krajom członkowskim i kraje te mają prawo wyrazić sprzeciw wobec przyjazdu niektórych inspektorów - dodał.

Wcześniej w poniedziałek odmowę wstępu dla 38 inspektorów uzasadniał przedstawiciel irańskiego parlamentu Aladin Borudżerdi. Powiedział, że krok ten stanowi odpowiedź na grudniową rezolucję ONZ nakładającą sankcje na Teheran.

Iran zdecydował, że odmówi wstępu 38 inspektorom z MAEA, o czym oficjalnie poinformował Agencję - powiedział Borudżerdi, który jest szefem parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego. Jak zapowiedział, "jest to pierwszy krok mający ograniczyć współpracę" z agendą ONZ, zajmującą się monitorowaniem pokojowego wykorzystania energii jądrowej przez poszczególne kraje.

Borudżerdi dodał, że lista inspektorów, których dotyczy zakaz, "nie była ustalana na podstawie kryterium narodowości". Całej listy nie udostępniono.

27 grudnia irański parlament uchwalił ustawę obligującą rząd do zrewidowania współpracy z MAEA.

Tekst ustawy, za którym opowiedziała się większość deputowanych, głosił ponadto, że "zadaniem rządu, po przyjęciu rezolucji ONZ nr 1737, jest przyspieszenie pokojowego programu nuklearnego".

Przyjęta 23 grudnia rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, nakładającą sankcje na Iran za jego program nuklearny, żąda od Teheranu wstrzymania wszelkich prac nad wzbogacaniem uranu, także do celów energetyki atomowej. Ponadto rezolucja zakazuje innym krajom członkowskim ONZ dostarczania Iranowi materiałów i technologii mogących posłużyć do prac nad wzbogacaniem uranu.

Teheran utrzymuje, że chce produkować wyłącznie uran nisko wzbogacony, nadający się tylko do celów pokojowych - na paliwo w elektrowniach jądrowych, a nie do budowy broni nuklearnej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)