Iran wznawia wzbogacanie uranu
Iran jest zdecydowany rozwijać
"wszelkie legalne rodzaje technologii nuklearnych", łącznie z
procesem wzbogacania uranu - oświadczył irański minister
spraw zagranicznych Kamal Charrazi na ONZ-owskiej konferencji
przeglądowej Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT).
Charrazi powtórzył, że irański program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym i że Teheran jest gotów udzielić na to wszelkich niezbędnych gwarancji. Na dłuższą metę Iran nie pogodzi się natomiast z "dyskryminacją" w zakresie wykorzystywania swoich obiektów jądrowych.
W poniedziałek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed ElBaradei wezwał Teheran do niewznawiania prac nad wzbogacaniem uranu. Strona irańska ostrzegała od pewnego czasu, że może w najbliższym czasie wznowić zawieszone tymczasowo wzbogacanie uranu w związku z fiaskiem rozmów z Unią Europejską w sprawie przyszłości irańskiego programu nuklearnego.
Negocjacje z Iranem w imieniu UE i MAEA prowadzą Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Społeczność międzynarodowa obawia się, że uran, wzbogacany przez Iran, może zostać wykorzystany do produkcji broni jądrowej.
29 kwietnia podczas rozmów UE-Iran w Londynie nie osiągnięto jednak oczekiwanego końcowego porozumienia. Ustalono natomiast, że nadal będą trwały negocjacje. Jednocześnie Wielka Brytania, Francja i Niemcy ostrzegły stronę irańską, iż poprą wniesienie przez USA sprawy irańskiego programu nuklearnego do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zgodnie z porozumieniem z MAEA i Unią Europejską, Iran od 22 listopada 2004 roku wstrzymał prace nad wzbogacaniem uranu, by uniknąć wniesienia sprawy jego programu atomowego na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ i w konsekwencji - sankcji gospodarczych, których domagają się od dłuższego czasu Stany Zjednoczone. Waszyngton oskarża Iran o realizowanie od 18 lat tajnego programu budowy broni nuklearnej.
W poniedziałek, na konferencji przeglądowej NPT, Stany Zjednoczone wyraziły przekonanie, że kraje naruszające Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, takie jak Iran i Korea Płn., powinny zostać pozbawione możliwości korzystania z pokojowych sposobów wykorzystania energii nuklearnej. (PAP)
az/ ap/