ŚwiatIran wznawia badania jądrowe

Iran wznawia badania jądrowe

Iran zamierza w poniedziałek wznowić
badania nad paliwem jądrowym. Badania te - jak zastrzega - mają
być jednak prowadzone we współpracy i w koordynacji z
Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).

Korespondent agencji Associated Press podaje, że na wniosek strony irańskiej inspektorzy MAEA mają w poniedziałek usunąć część pieczęci w instalacjach jądrowych Iranu, umożliwiając w ten sposób wznowienie badań.

Także w poniedziałek w Teheranie podano, że Iran w lutym wznowi rozmowy z Rosją. Punktem wyjścia rozmów jest rosyjska propozycja przeniesienia do tego kraju części irańskiego programu jądrowego. Zakończone w niedzielę rozmowy irańsko-rosyjskie w tej sprawie nie przyniosły rezultatów. Z kompromisową propozycją umieszczenia w Rosji części irańskiego programu - przede wszystkim procesów wzbogacania uranu - wystąpiła Moskwa. Odbyły się trzy serie rozmów obu stron w tej sprawie, jednakże najwyraźniej nie osiągnięto porozumienia. Iran zasadniczo sprzeciwia się bowiem realizacji swego programu nuklearnego na obcym terytorium.

Rzecznik Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, Husajn Entezami powiedział w poniedziałek, iż kolejna runda takich rozmów odbędzie się 16 lutego w Moskwie. Entezami zaznaczył, że rozmowy z Rosją prowadzone są niezależnie od rokowań z Unią Europejską, a także rozmów Iranu z MAEA.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej na początku zeszłego tygodnia informowała o otrzymaniu irańskiej noty, zapowiadającej wznowienie przez Iran 9 stycznia zawieszonych dotąd badań nad paliwem nuklearnym. W niedzielę rzecznik irańskiego MSZ, Hamid Reza Asefi potwierdził, że po usunięciu przez inspektorów MAEA pieczęci, wznowione zostaną "prace badawcze". Mamy do tego prawo, podobnie jak inni sygnatariusze traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej; Iran nie powinien tu być wyjątkiem - powiedział irański rzecznik.

Inspektorzy MAEA już w sobotę przybyli do Teheranu, by usunąć zabezpieczenia, nałożone przez siebie dwa lata temu.

Wbrew obawom światowej opinii, Teheran utrzymuje, że jego program atomowy ma cywilny charakter i służy wyłącznie produkcji paliwa do elektrowni atomowych. Irańczycy zawiesili badania nad paliwem nuklearnym, a także wzbogacanie uranu, przystępując w 2003 r. do negocjacji z unijną trójką (Wielką Brytania, Niemcy, Francja). Negocjacje te jak do tej pory nie przyniosły przełomu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)