Iran twierdzi, że porozumiał się z MAEA - "w kilku kwestiach"
Iran i ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej porozumiały się "w kilku kwestiach" podczas prowadzonych w Teheranie rozmów i będą kontynuować negocjacje - oświadczył przedstawiciel Iranu przy MAEA Ali Asgar Soltanie.
Jego wypowiedź wskazuje, że obie strony prawdopodobnie nie doszły do zgody w sprawie ponownego dopuszczenia inspektorów MAEA do irańskich instalacji nuklearnych. Społeczność międzynarodowa podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad zbudowaniem broni jądrowej, czemu Teheran niezmiennie zaprzecza.
- Poza przezwyciężeniem kilku różnic i porozumieniem się w kilku kwestiach tekstowych obie strony postanowiły dokonać na następnym spotkaniu przeglądu i wymienić poglądy w sprawie nowych propozycji, które zostały przedstawione na obecnym spotkaniu - głosi wypowiedź Soltanie, zrelacjonowana przez irańską agencję Fars. Daty tego następnego spotkania nie podał.
Pod koniec ubiegłego roku Stany Zjednoczone ostrzegły Iran, że jeśli do marca nie podejmie współpracy z MAEA, zainicjują wobec niego nowe postępowanie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oznaczałoby to ewentualność nałożenia na Teheran kolejnych międzynarodowych sankcji.
Republika islamska odrzuca oskarżenia o realizację tajnego militarnego programu nuklearnego twierdząc, że gromadzi wzbogacony uran wyłącznie na potrzeby cywilnej energetyki.
26 lutego Iran oraz sześć światowych mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytana i Niemcy - mają po ośmiomiesięcznej przerwie wznowić w Kazachstanie oddzielne rozmowy, mające doprowadzić do rozwiązania trwającego już 10 lat sporu wokół irańskiej atomistyki.