ŚwiatIran przygotował do wzbogacenia 37 ton uranu

Iran przygotował do wzbogacenia 37 ton uranu

Do czasu zawieszenia w ubiegłym roku prac
nad wzbogacaniem uranu Iran przetworzył 37 ton koncentratu
uranowego w gazowy czterofluorek uranu (UF-4), co jest jednym z
technologicznych etapów wzbogacania - potwierdził
przedstawiciel Organizacji Energii Atomowej Iranu Mohammad Saidi.

09.05.2005 | aktual.: 09.05.2005 19:07

Jednocześnie Saidi zapowiedział, że wznowienie przez Iran prac nad wzbogacaniem uranu jest kwestią kilku najbliższych dni. Według agencji IRNA, Saidi oświadczył, że zniesiony zostanie pierwszy etap zawieszeniaö prac nad wzbogacaniem uranu w ośrodku nuklearnym w Isfahanie w środkowym Iranie.

Czterofluorek uranu wytworzono właśnie w Isfahanie. Stany Zjednoczone twierdzą, że Teheran realizuje tam program budowy broni atomowej. Strona irańska konsekwentnie zaprzecza.

Słabo wzbogacony uran może być wykorzystywany jako paliwo jądrowe w reaktorach. Wysoko wzbogacony nadaje się do produkcji bomb atomowych.

Zgodnie z porozumieniem wynegocjowanym w listopadzie 2004 roku przez W. Brytanię, Francję i Niemcy w imieniu Unii Europejskiej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Iran wstrzymał prace nad wzbogacaniem uranu. Równocześnie obie strony próbowały uzgodnić długofalowe rozwiązanie kwestii irańskiego programu nuklearnego. 29 kwietnia podczas rozmów UE-Iran w Londynie nie osiągnięto oczekiwanego końcowego porozumienia.

Teheran, niezadowolony z powolnego postępu rozmów, ostatnio wielokrotnie zapowiadał, że wznowi niektóre z prac nad programem nuklearnym, w tym wzbogacanie uranu.

Społeczność międzynarodowa obawia się, że uran, wzbogacany przez Iran, może zostać wykorzystany do produkcji broni jądrowej. Waszyngton oskarża władze irańskie o realizowanie od 18 lat tajnego programu budowy broni nuklearnej i domaga się wniesienia sprawy jego programu atomowego na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ i w konsekwencji - sankcji gospodarczych.

USA stoją na stanowisku, że kraje naruszające Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), takie jak Iran i Korea Płn., powinny zostać pozbawione możliwości korzystania z pokojowych sposobów wykorzystania energii nuklearnej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)