"Iran pędzi, by produkować broń nuklearną"
Izrael zażądał natychmiastowego nałożenia "paraliżujących" sankcji na Iran, który przystąpił do wzbogacania uranu do 20%. - Iran pędzi, żeby produkować broń nuklearną - uważa izraelski premier Benjamin Netanjahu.
- Wierzę, że potrzebna jest teraz zdecydowana akcja społeczności międzynarodowej. To oznacza paraliżujące sankcje i muszą one zostać nałożone zaraz - powiedział Netanjahu na spotkaniu z europejskimi dyplomatami.
Za szybkim przyjęciem sankcji wobec Iranu opowiedział się także minister obrony USA Robert Gates, podkreślając, że powinno to nastąpić "w ciągu tygodni, a nie miesięcy". O "pilnej potrzebie" posunięcia naprzód sprawy sankcji wobec Iranu Gates rozmawiał w tych dniach z przywódcami Turcji, Włoch i Francji.
Z kolei Rosja oświadczyła, że działania Iranu poddają w wątpliwość szczerość intencji Teheranu w rozmowach na temat jego programu nuklearnego. W komunikacie rosyjskiego MSZ napisano, że "decyzja Iranu o rozpoczęciu wzbogacania uranu do 20% jest sprzeczna z rezolucjami przyjętymi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i Radę Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)".
Rosyjskie ministerstwo wyraziło także rozczarowanie, że Teheran "nie dał szansy", by na drodze dyplomacji wypracować sposoby wprowadzenia w życie propozycji składanych przez MAEA. Komunikat ocenia, że Iran nie wykorzystał wszystkich możliwości, żeby osiągnąć porozumienie w sprawie wysyłania swego uranu za granicę.
Natomiast Chiny wezwały wszystkie zainteresowane strony, by dążyły do zawarcia porozumienia w sprawie wspieranej przez społeczność międzynarodową propozycji dla Iranu, dotyczącej paliwa nuklearnego.
W styczniu Teheran zagroził, że wyprodukuje uran wzbogacony do 20%, jeśli społeczność międzynarodowa nie przyjmie jego oferty wymiany nisko wzbogaconego (3,5%) uranu na materiał wysoko wzbogacony. Iran potrzebuje wzbogaconego uranu do swego reaktora atomowego w Teheranie.
Zaproponowana kilka miesięcy temu i, jak dotąd, odrzucana przez Iran propozycja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przewidywała, że Iran przekaże dwie trzecie swoich zasobów nisko wzbogaconego uranu za granicę, gdzie zostaną przetworzone na pręty do wykorzystania w reaktorach produkujących izotopy do celów medycznych. Teheran zażądał ostatnio, by pręty paliwowe dostarczono mu, gdy tylko przekaże nisko wzbogacony uran.
Kraje zachodnie obawiają się, że Iran pod pozorem prowadzenia cywilnego programu atomowego chce zbudować broń jądrową. Iran zaprzecza i przekonuje, że jego działania mają charakter pokojowy.