Iran odrzuca żądania ONZ
Ambasador Iranu przy ONZ Dżawad
Zarif odrzucił żądanie Rady Bezpieczeństwa, by pod
groźbą sankcji Iran zawiesił do końca sierpnia wzbogacanie uranu.
Zarif powiedział, że nie ma do tego podstaw prawnych.
Pokojowy program jądrowy Iranu nie stanowi zagrożenia dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i dlatego zajmowanie się tym tematem przez Radę Bezpieczeństwa jest zbędne i pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych czy praktycznej przydatności - powiedział Zarif Radzie Bezpieczeństwa.
Zarif, w długim oświadczeniu relacjonującym historię traktowania Teheranu przez Zachód wielokrotnie powtarzał, że program jądrowy jego kraju służy tylko celom pokojowym.
W przyjętej stosunkiem głosów 14:1 rezolucji Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała od Iranu, by pod groźbą sankcji zawiesił do końca sierpnia wzbogacanie uranu.
Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush, przebywający w Miami na Florydzie, określił tekst rezolucji jako "mocny" i wezwał Iran do podporządkowania się do woli społeczności międzynarodowej.
To mocna rezolucja - oznajmił Bush. Irańczycy powinni jasno i wyraźnie usłyszeć z tej rezolucji, że świat chce wspólnym działaniem zapewnić, iż [w Iranie] nie dojdzie do produkcji broni jądrowej - dodał.
Negocjowany od tygodni tekst rezolucji żąda od Iranu "zawieszenia wszelkiej działalności, związanej ze wzbogacaniem i przetwarzaniem (uranu), w tym badań naukowych".
Jak stwierdza dalej dokument, jeśli do 31 sierpnia Teheran nie zastosuje się do tych wymogów, Rada rozważy "odpowiednie posunięcia", zgodnie z artykułem 41 rozdziału 7 Karty NZ - co obejmuje sankcje gospodarcze.
Tekst rezolucji został wynegocjowany przez Niemcy z pięcioma stałymi członkami Rady - Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Francją i Wielką Brytanią. Jednak w sprawie ewentualnych sankcji ekonomicznych Rosja i Chiny deklarują powściągliwość.