"Iran może wyprodukować do czterech bomb nuklearnych"
Zdaniem izraelskiego generała, jeśli powiodą
się irańskie prace nad wzbogacaniem uranu, to w latach 2008-2010
Teheran będzie mógł wyprodukować 2-4 bomby nuklearne.
W tym samym okresie Iran może uzyskać również środki przenoszenia, czyli rakiety balistyczne o zasięgu 3500-5000 km - powiedział w Warszawie były szef wywiadu wojskowego Izraela (AMAN), ekspert bliskowschodni, gen. Aharon Zeewi-Farkasz, uczestniczący w międzynarodowej konferencji "Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic".
Zdaniem Zeewiego-Farkasza, podstawowe zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy, w tym i Polski, mają przyczyny "nie techniczne, lecz polityczne" i są powiązane z zagrożeniem terrorystycznym mającym swoje korzenie na Bliskim Wschodzie.
Zagrożeniem - kontynuował izraelski wojskowy - są też mocarstwowe ambicje Iranu, który "za wszelką cenę" poszukuje środków technicznych, umożliwiających wyprodukowanie bomby atomowej i technicznych środków jej przenoszenia - głównie rakiet balistycznych.
Jego zdaniem ambicje Iranu spowodują "hyperproliferację" - rozpowszechnianie broni jądrowych nie tylko w państwach arabskich, ale też możliwość uzyskania arabskich bomb nuklearnych przez ugrupowania terrorystyczne.
W opinii Uzi Rubina, twórcy i eksperta pierwszego sprawnie działającego systemu przeciwrakietowej obrony terytorialnej "Arrow", Iran rozwija swoją technikę rakiet balistycznych, pozyskując kolejne generacje rakiet z Korei Północnej i Chin.
Rubin zauważył, że Iran nie posiadając własnych rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, nabył w końcu 2005 roku rakiety BM25 z Korei Północnej. Mają one zasięg od 2500 do 3500 km i mogą zagrozić także Polsce. Strategicznym celem Iranu jest wyprodukowanie własnych strategicznych pocisków wielogłowicowych o zasięgu do 6-5 tys. km.
Jak podkreśił wicedyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ Tadeusz Chomicki, dodatkowym zagrożeniem dla Polski i dla całej Europy Zachodniej jest zjawisko "globalizacji terroryzmu". Chodzi o tworzenie małych grup terrorystycznych, dysponujących sprzętem i bronią o podobnym poziomie technicznym, niekierowanych z jednego ośrodka, ale wyznających tą samą fundamentalistyczną ideologię, co powoduje że cele ich ataku są takie same.