Iran masowo produkuje "rewoltę"
Iran rozpoczął seryjną produkcję pocisków balistycznych ziemia-ziemia o nazwie Qiam (z perskiego 'powstanie, rewolta') - poinformowały irańskie media powołujące się na resort obrony. Według tego źródła rozpoczęła się też dostawa tych pocisków Strażnikom Rewolucji - elitarnym jednostkom, które m.in. kontrolują irański program rakietowy.
Władze nie podały żadnych szczegółów technicznych nowego pocisku, który - jak pisze AFP powołując się na zachodnich specjalistów - jest pochodną rakiety Shahab-2, a ona z kolei pochodzi od radzieckiego pocisku rakietowego Scud B.
W sierpniu roku 2010 irański minister obrony Ahmad Wahidi poinformował o pomyślnie przeprowadzonej próbie odpalenia rakiety ziemia-ziemia o nazwie Qiam z nowoczesnym systemem naprowadzania na cel.
Iran dysponuje szeroką gamą dziesiątków typów pocisków rakietowych; niektóre z nich mogą uderzyć w Izrael i amerykańskie bazy wojskowe na Bliskim Wschodzie. Zachód jest zaniepokojony tym, że Iran doskonali system rakietowy zwłaszcza w kontekście rozwijanego przez Teheran programu nuklearnego, który, zdaniem Iranu, ma służyć jedynie celom cywilnym. Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu produkcję broni atomowej.