Iran ma broń biologiczną - twierdzą uchodźcy
Iran dysponuje bronią biologiczną,
wykorzystując do jej produkcji m.in. zarazki wąglika, ospy
wietrznej i duru brzusznego - ogłosiło w Waszyngtonie
ugrupowanie emigracyjne, skupiające uchodźców z tego kraju.
16.05.2003 | aktual.: 16.05.2003 07:27
Na konferencji prasowej przedstawiciele irańskiej Narodowej Rady Oporu przedstawili listę nazwisk i instytucji uczestniczących w produkowaniu irańskiej broni biologicznej. Są na niej m.in. dwie czołowe uczelnie tego kraju Uniwersytet Imama Husejna oraz Uniwersytet Maleka Asztara.
Emigracyjna organizacja twierdzi, że dysponuje informacjami z pierwszej ręki, bowiem pochodzą one z kręgów rządowych w Teheranie. Wg tych źródeł, Teheran dysponuje już w tej chwili bronią w pełni gotową do użycia.
"Gdyby zdecydowali się już teraz użyć broni biologicznej, posługując się zarazkami, to byliby w stanie spowodować śmierć na wielką skalę, powodując masowe ofiary w ludziach" - powiedział na konferencji Alireza Jafarzadeh, rzecznik organizacji na terenie USA.
Wcześniej ta sama organizacja ujawniła istnienie w Iranie zakładów wzbogacania uranu. Zakłady te - jak ocenili później amerykańscy eksperci - stanowią ogniwo irańskiego programu zbrojeń jądrowych, rozwijanego wbrew deklaracjom o wykorzystywaniu energii jądrowej wyłącznie do celów pokojowych.
Wg Soony Samsami, reprezentującej Radę, Iran zapoczątkował badania nad bronią biologiczną już w 1985 roku, w trakcie pierwszej wojny nad Zatoką Perską, którą toczył wówczas z Irakiem. Twierdzi ona, że w opracowywaniu tej broni pomogły Teheranowi takie kraje jak Rosja, Chiny, Korea Północna i Indie.
Prezydent USA George W.Bush zaliczył Iran do krajów "osi zła", zarzucając jego władzom wspieranie terroryzmu i rozwijanie broni atomowej.
Rzecznik Białego Domu Scott McClellan powiedział, że rząd amerykański_ "od dawna otwarcie wyraża"_ głębokie zaniepokojenie w związku irańskim programem broni biologicznej.