Iran grozi wstrzymaniem inspekcji ONZ
Iran zagroził cofnięciem zgody na niezapowiadane inspekcje ONZ-owskie w jego obiektach nuklearnych i wznowieniem wzbogacania uranu, jeśli sprawa irańskiego programu atomowego zostanie skierowana do Rady
Bezpieczeństwa ONZ.
Parlament irański zdecydowaną większością głosów poparł rządowy projekt ustawy w tej sprawie. Głosowanie transmitowano na żywo w państwowym radiu.
UE i Waszyngton chcą, aby sprawę irańskiego programu przedstawić RB ONZ. Ale Rosja i Chiny, które mają prawo weta w na tym forum, odmawiają.
Kilka dni temu Iran potwierdził, że rozpoczął przetwarzanie nowej partii uranu w zakładach w Isfahanie. Główny negocjator w sprawie irańskiego programu nuklearnego Ali Laridżani powiedział, że jego kraj powiadomił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że chce przetworzyć nową partię uranu i zaczął to robić.
Iran powiadomił MAEA pod koniec października o planach wznowienia przetwarzania uranu, ale nie podał wtedy konkretnej daty.
Zachód zarzuca Iranowi chęć wzbogacania uranu w celu zdobycia materiału rozszczepialnego do głowic jądrowych, a nie - jak oficjalnie deklaruje - do produkcji paliwa do elektrowni atomowych.
Rada Gubernatorów, organ wykonawczy MAEA, zamierza spotkać się 24 i 25 listopada w Wiedniu, żeby zdecydować o ewentualnym przekazaniu sprawy programu atomowego Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, co mogłoby grozić temu krajowi nałożeniem sankcji.