Iran deklaruje, że nie wstrzyma wzbogacania uranu
Iran zadeklarował kontynuowanie wzbogacania uranu w odpowiedzi na raport ONZ, zarzucający władzom w Teheranie, że uczyniły niewiele bądź nic dla wyjaśnienia, czy dążą do uzyskania broni jądrowej.
Jednocześnie strona irańska potwierdziła swą wcześniejszą ofertę zgody na niezapowiadane inspekcje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - ale pod warunkiem wycofania z Rady Bezpieczeństwa ONZ skargi na łamanie przez Teheran układu o nierozprzestrzenianie broni jądrowej (skrót nazwy angielskiej NPT)
Zastępca szefa Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Mohammad Saeedi oświadczył w państwowej telewizji, iż Iran chce przekazania skargi ponownie w ręce MAEA - która w przeciwieństwie do Rady Bezpieczeństwa nie może nakładać sankcji z tytułu naruszania NPT.
Według Saeediego, jeśli sprawa powróci do Agencji, Iran zgodzi się na stosowanie protokołu dodatkowego do NPT, przewidującego niezapowiedziane inspekcje.
Wzbogacanie będzie kontynuowane. Jednak w ramach dobrowolnego przedsięwzięcia będziemy kontynuować stosowanie protokołu dodatkowego - oświadczył wiceszef irańskiej atomistyki.
Dodał następnie: Sądzimy, że jeśli zmienią swą decyzję i wybiorą mądrą drogę, i sprawa wróci do MAEA, będziemy mogli bardzo szybko rozwiązać wszystkie problemy, wymienione w ośmiostronicowym raporcie (szefa MAEA Mohameda) ElBaradei.
Iran twierdzi, że podjął wzbogacanie uranu wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla elektrowni atomowych - o znacznie niższej zawartości rozszczepialnego izotopu U235 niz materiał dla bomb jądrowych.
Stany Zjednoczone i inne państwa zachodnie oskarżają Iran o ukrywanie prawdziwej natury jego programu atomowego, który ich zdaniem może być ukierunkowany na zdobycie broni nuklearnej.
Jak podała w swym raporcie MAEE, nie ma pewności, czy na terenie Iranu nie znajdują się niezadeklarowane materiały nuklearne i czy nie podejmuje on utajnionych działań w dziedzinie atomistyki.