Irakowi anulowano 30 mld dolarów długu
Kraje uczestniczące
w konferencji na temat Iraku w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk
zobowiązały się do zmniejszenia irackich długów o ok.
30 mld dolarów - poinformował sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
03.05.2007 | aktual.: 03.05.2007 20:36
Jak wyjaśnił sekretarz, decyzja oznacza zarówno "anulowanie długu - stosownie do zaleceń Klubu Paryskiego - przez Bułgarię, Chiny, Arabię Saudyjską i Grecję", jak i "nowe zobowiązania finansowe ze strony Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii, Chin, Danii, Korei Płd. i innych kluczowych uczestników konferencji".
Iracki minister finansów Bajan Dżabr powiedział w Szarm el-Szejk, że dług zagraniczny jego kraju, zaciągnięty za czasów Saddama Husajna, wyniósł ok. 140 mld.
W ciągu ostatnich lat 54 kraje-wierzyciele, spośród 69, umorzyły w sumie ok. 100 mld dolarów długu - poinformował Dżabr.
W dalszym ciągu mamy 40-50 mld dolarów długu - wyjaśnił.
Iracki minister dodał też na marginesie egipskiej konferencji, że "anulowanie długów jest przepustką do inwestowania w Iraku".
W egipskim Szarm el-Szejk przyjęto pięcioletni plan odbudowy gospodarki irackiej i przywrócenia stabilności w Iraku.
Rezolucja przewidująca wsparcie Iraku i wyjście z kryzysu została przyjęta przez aklamację przez wszystkich uczestników.
Inicjatywa została ogłoszona w lipcu 2006 roku przez Bagdad i ONZ przy wsparciu Banku Światowego. Jednym z kluczowych punktów planu jest nowelizacja prawa dotyczącego wyborów lokalnych, która umożliwi powrót do życia politycznego byłych współpracowników Saddama Husajna z partii Baas.