Trwa ładowanie...
d111e0m
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Irak: rebelianci uprowadzili tureckiego konsula i dyplomatów w Mosulu. Atakują Tikrit

Rebelianci z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) opanowali turecki konsulat w Mosulu i uprowadzili konsula wraz z 48 osobami - podały irackie i tureckie źródła. Wśród porwanych ma być troje dzieci. Tymczasem BBC News podaje, że trwają walki w Tikrit, rodzinnym mieście byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kadr z wideo ukazującego rzekomych członków ISIL (AFP)
d111e0m

Nawiązany został kontakt z pewnymi ugrupowaniami bojowników w Mosulu, aby zapewnić bezpieczeństwo personelowi dyplomatycznemu - podało rządowe źródło tureckie.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w trybie pilnym z podsekretarzem Tureckiej Narodowej Agencji Wywiadowczej (MIT) i wicepremierem Besirem Atalayem, aby przedyskutować rozwój wydarzeń.

Jak informują źródła w Ankarze, wśród uprowadzonych są czołowi dyplomaci, pracownicy placówki, a także troje dzieci.

d111e0m

Do opanowania konsulatu tureckiego doszło w dzień po uprowadzeniu przez ISIL 28 tureckich kierowców ciężarówek dostarczających paliwo dieslowskie do elektrowni w Mosulu.

Ofensywa islamistów

Dżihadyści z ISIL dowodzonego przez Abu Bakra al-Bagdadiego opanowali w ciągu 48 godzin znaczne części stolicy prowincji Niniwa i w środę rozszerzyli swoją kontrolę na obszar na południe od miasta, gdzie znajduje się największa iracka rafineria oraz na sektory sąsiednich dwóch prowincji, Kirkuku i Salah Ad-Din.

Utrata kontroli nad zamieszkanym głównie przez sunnickich Arabów Mosulem, z którego uciekło około pół miliona mieszkańców, jest poważnym ciosem dla zdominowanego przez szyitów irackiego rządu. Władze zapowiedziały uzbrajanie wolontariuszy i zwołał na czwartek posiedzenie parlamentu, aby ogłosić stan wyjątkowy.

d111e0m

W Mosulu zabroniono korzystania z samochodów i ludzie uciekają na piechotę; brakuje wody pitnej, a zapasy żywności są wątłe.

Opanowanie Mosulu przez rebeliantów będzie miało - zdaniem firmy doradczej z Nowego Jorku Eurasia Group - ograniczony wpływ na eksport ropy.

Atak na Tikrit

Jak podaje brytyjski serwis BBC News, islamiści opanowali także część miasta Tikrit.

d111e0m

Według irackiej policji, wojsko przegrało tam starcie z bojówkami, które uwolniły z miejscowego więzienia setki osadzonych.

Skłóceni z Al-Kaidą

ISIL, który ma bazy na zachodzie Iraku, infiltruje Syrię przez nieszczelną granicę. Al-Anbar i Niniwa graniczą z Syrią.

Bojownicy ISIL, grupy dżihadystów, która oderwała się od Al-Kaidy i skonfliktowała z nią, oskarżają władze w Bagdadzie o narzucanie krajowi "dyktatury szyitów". Sun­ni­ci uważają, że­ zdo­mi­no­wa­ny przez szy­itów rząd dąży do ich marginalizacji.

Źródła: PAP, IAR, BBC News.

d111e0m

Podziel się opinią

Share

d111e0m

d111e0m
Więcej tematów