Trwa ładowanie...
d3p2ovr

Irak planował atak na amerykańskie okręty wojenne

(AFP)
Irak planował w zeszłym roku serię ataków
terrorystycznych na amerykańskie okręty wojenne w Zatoce Perskiej -
podał w środę dziennik Christian Science Monitor.

d3p2ovr

Gazeta powołała się na zeznania uwięzionego irańskiego przemytnika broni.

Przetrzymywany przez Kurdów w północnym Iraku przemytnik, Mohamed Mansur Szahab, powiedział korespondentowi gazety, że sam miał brać udział w planowanych akcjach terrorystycznych na zlecenie agentów z otoczenia Saddama Husajna. Operacji tych miało być dziewięć i zebrano już na nie 16 milionów dolarów.

Christian Science Monitor przyznaje, że nie wiadomo jeszcze, czy przemytnik - który pochodzi z Iranu, ale jest Arabem - mówi prawdę, ale według korespondenta dziennika, przesłuchujący Szahaba Kurdowie potwierdzili prawdziwość przynajmniej części jego relacji.

Gdyby wiadomość okazała się prawdziwa, byłby to pierwszy dowód bezpośredniego zaangażowania Iraku w działalność terrorystyczną od 1993 r., kiedy odkryto sporządzone przez reżim Husajna plany zamachu na ówczesnego prezydenta George`a Busha (ojca obecnego prezydenta USA). Nie ma wystarczających dowodów, by Irak maczał palce w ataku na USA 11 września.

W styczniowym orędziu o stanie państwa Bush junior napiętnował Irak jako część terrorystycznej "osi zła", do której zaliczył jeszcze Iran i Koreę Północną. Później jego administracja zaczęła sugerować, że USA mogą zaatakować Irak, aby obalić Saddama Husajna. (iza)

d3p2ovr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p2ovr
Więcej tematów