ŚwiatIrak: fala zamachów bombowych - 70 ofiar śmiertelnych

Irak: fala zamachów bombowych - 70 ofiar śmiertelnych

W zamachach bombowych w Iraku zginęło co najmniej 70 osób, a ponad 190 osób zostało rannych. Wobec rosnącej fali przemocy premier Nuri al-Maliki zapowiedział głęboką rewizję strategii bezpieczeństwa i zmiany w siłach bezpieczeństwa.

Irak: fala zamachów bombowych - 70 ofiar śmiertelnych
Źródło zdjęć: © AFP | Ahmad al-Rubaye

W Bagdadzie w wybuchach 10 samochodów pułapek w szyickich dzielnicach zginęło co najmniej 46 osób, a rannych zostało 150 - poinformowała policja.

W Basrze, mieście na południu kraju z przewagą ludności szyickiej, doszło do dwóch eksplozji samochodów pułapek - przed restauracją i na głównym dworcu autobusowym - śmierć poniosło 13 osób, a 40 zostało rannych.

Z kolei w mieście Samarra, gdzie pod bazą wojskową zebrali się oczekujących na wypłatę członkowie prorządowej milicji sunnickiej, eksplodował samochód pułapka; zginęły trzy osoby, a 13 odniosło rany.

W prowincji Al-Anbar uzbrojeni mężczyźni zaatakowali dwa patrole policyjne, zabijając ośmiu funkcjonariuszy.

Premier Maliki na konferencji prasowej w poniedziałek zapowiedział głębokie zmiany w siłach bezpieczeństwa, zarówno "na wysokim szczeblu, jak i na szczeblach pośrednich" oraz zmianę samej strategii bezpieczeństwa.

Występując w towarzystwie dwóch wicepremierów, ministrów obrony i sprawiedliwości, zapewnił "iracki naród, że rebelianci nie będą w stanie pogrążyć kraju w konflikcie międzywyznaniowym.

- Podejmiemy stosowne decyzje na wtorkowym posiedzeniu rządu - oznajmił iracki premier.

Iraccy sunnici są niezadowoleni z dominacji szyitów po obaleniu dyktatorskich rządów Saddama Husajna w 2003 r. Od grudnia ubiegłego roku dochodzi do coraz częstszych protestów ulicznych sunnitów przeciwko szyickiemu premierowi Malikiemu.

Napięcia między różnymi wspólnotami etnicznymi i religijnymi w Iraku wzmaga wojna domowa w sąsiedniej Syrii, gdzie sunniccy rebelianci walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada wspieranego przez szyicki Iran.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)