IPN wystawił zdjęcia UB nt. obchodów Millenium Chrztu Polski
20 fotografii - wykonanych m.in. przez
funkcjonariuszy UB - prezentujących kościelne obchody Millenium
Chrztu Polski (1966 r.) w kraju, w tym w regionie podlaskim,
pokazano na okolicznościowej wystawie otwartej w
siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Kilkanaście fotografii nie było dotąd nigdzie pokazywanych. Są to zdjęcia operacyjne z obchodów Millenium Chrztu w 1966 roku wykonane przez funkcjonariuszy UB podczas uroczystości w Łomży, Drohiczynie i Białymstoku. Przedstawiają m.in. ówczesnego abp. metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego. Są też zdjęcia robione wtedy dla potrzeb kościelnych.
Jak poinformował dr Krzysztof Sychowicz z białostockiego IPN, właśnie w Białymstoku w dniach 19-20 listopada 1966 roku kończyły się ogólnopolskie uroczystości milenijne, w których uczestniczył Episkopat Polski.
Na zdjęciach widać, jak wyglądały wtedy kościoły, jak były udekorowane, jakie tłumy wiernych uczestniczyły w tych obchodach. Są też postaci Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego- powiedział Sychowicz. Część zdjęć dotyczących Podlasia odnalazła się w przejętych archiwach SB w Warszawie.
W Łomży i Drohiczynie w 1966 roku msze św. odbywały się na zewnątrz przed kościołami, w Białymstoku - w kościele farnym, tłumy stały na zewnątrz, mimo złej pogody. Nabożeństwo białostockie prezentowało związki Białegostoku z Archidiecezją Wileńską. Widać to w napisach utrwalonych na zdjęciach- zaznaczył Sychowicz.
Białystok należał wówczas do tej archidiecezji. Diecezja Białostocka została powołana znacznie później. W 1991 roku powołał ją papież Jan Paweł II z części Archidiecezji Wileńskiej. Wkrótce diecezja białostocka została archidiecezją.
Z wystawy można się też dowiedzieć, w jaki sposób ówczesna władza komunistyczna chciała odciągnąć ludzi od udziału w uroczystościach religijnych. Organizowano gry, zabawy, harcerzom wyznaczano zbiórki, planowano obchody Dnia Nauczyciela, spotkania z pracownikami przedsiębiorstw. Wszystko po to, by jak najmniej osób brało udział w modlitwach- przypomniał Sychowicz.
W tym roku mija 40 lat od obchodów millenium chrztu Polski. Wiele osób zapomniało, jak to wtedy wyglądało. Młode pokolenia w ogóle nie znają tego tematu. Chcieliśmy o tym przypomnieć- wyjaśnił.
Wystawa "Millenium Chrztu Polski (1966) - kraj i region" została zorganizowana w ramach odbywającego się w Białymstoku i innych miastach regionu IV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.