IPN wydał na remont swojej siedziby nie 17 a 43 miliony złotych
Instytut Pamięci Narodowej wydał na remont swojej siedziby dwa i pół raza więcej niż dotąd deklarował - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Ministerstwo chce wyjaśnień od IPN, wysłało do instytutu pismo w tej sprawie - dowiedziało się Radio ZET.
IPN informował dotąd, że wydał na remont wieżowca przy ulicy Towarowej w Warszawie 17 milionów złotych. Minister finansów policzył, że od 2000 roku łączna suma wydatków wyniosła 43 miliony złotych. Różnica jest znaczna, więc minister Rostowski chce wyjaśnić tę zagadkę.
Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk tłumaczy Radiu ZET, że sprawa jest prosta: "17 milionów to kwota poniesiona na remonty, która według rzeczoznawcy podnosi wartość tego budynku". Ale to nie wszystko.
Minister finansów chce wiedzieć dlaczego IPN inwestował w budynek już po tym jak spółka "Ruch" została wprowadzona na giełdę w 2006 roku i sprywatyzowana 4 lata później. A to przekreślało możliwość wydzielenia działki i przekazania jej IPN-owi. Tu rzecznik IPN-u odpowiada, ze instytut był zapewniany, że "Ruch" otrzyma nieruchomość na zamianę za budynek IPN.
Wcześniej IPN ogłosił, że gmach będący jego siedzibą został sprzedany przez Ruch spółce GHN. IPN mieści się tam od 2000 r., gdy ten biurowiec został mu przekazany przez MSP. Kilka miesięcy temu Ruch podniósł Instytutowi czynsz za użytkowanie gmachu z 30 tys. zł do 102 tys. euro. Umowa stanowi, że można ją wypowiedzieć z rocznym terminem na wyprowadzkę. Władze IPN podkreślały, że ten wydatek nie był planowany w budżecie, co będzie oznaczać konieczność oszczędności na pracach badawczych.