IPN wszczyna śledztwo katyńskie
Najpóźniej do 30 listopada prokurator IPN wyda postanowienie o wszczęciu o polskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej - poinformował szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej profesor Witold Kulesza. Do tego czasu powinien być opracowany projekt postanowienia.
22.11.2004 | aktual.: 22.11.2004 15:01
Według profesera Kuleszy, w projekcie znajdzie się uzasadnienie decyzji i synteza całej dotychczasowej wiedzy zgromadzonej przez IPN na temat zbrodni katyńskiej. Zostanie w nim zawarta także analiza prawna zbrodni katyńskiej z uwzględnierm argumentów prokuratury rosyjskiej, która nie uznała zbrodni katyńskiej za zbrodnię ludobójstwa.
Rosjanie przekazali takie stanowisko prezesowi IPN Leonowi Kieresowi i wiceprezesowi Wotoldowi Kuleszy na początku sierpnia podczas roz Moskwie.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas swej wizyty w końcu września w Moskwie został poinformowany, że rosyjska prokuratura 21 września umorzyła śledztwo katyńskie, uznając, że zbrodnia przedawniła się, gdyż nie była ludobójstwem. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się polscy prawnicy. Rosjanie nie wywiązali się do tej pory z obietnicy przekazania IPN-owi postanowienia rosyjskiej prokuratury z oraz udostępnienia polskim prokuratorom akt rosyjskiego śledztwa.
Do zbrodni katyńskiej doszło w 1940 roku. Na mocy rozkazu Stalina, NKWD zamordowało blisko 22 tysiące Polaków: wojskowych, policjantów i cywili, wziętych do niewoli po napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku.