Trwa ładowanie...
d33b71o

IPN wrócił do prac w byłym obozie. Do tej pory znaleziono szczątki 64 ofiar

Instytut Pamięci Narodowej wznowił prace archeologiczne w Gross-Rosen - Rogoźnicy, byłym niemieckim obozie śmierci z okresu II wojny światowej.Do tej pory odnaleziono szczątki 64 ofiar, a także wiele dokumentów i przedmiotów należących do więźniów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To już trzeci etap prac na terenie Gross-Rosen
To już trzeci etap prac na terenie Gross-Rosen (Domena publiczna)
d33b71o

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu Katarzyna Książek-Żurowska poinformowała we wtorek PAP, że prace archeologiczne będą prowadzone w Gross-Rosen do 15 kwietnia.

- Archeolodzy z IPN - Biura Poszukiwań i Identyfikacji, we współpracy z antropologiem i lekarzem medycyny sądowej z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będą prowadzili badania archeologiczne - przekazała prokurator.

To już trzeci etap prac na terenie Gross-Rosen. Wcześniej były prowadzone we wrześniu i w październiku ubiegłego roku. Odnaleziono wtedy szczątki 64 ofiar, wiele dokumentów i rzeczy należących do więźniów.

d33b71o

Poza szczątkami ludzkimi ujawniono ponad 300 artefaktów stanowiących wyposażenie obozowe lub będące rzeczami osobistymi osób, których szczątki odkryto. Są to miski, kubki, łyżki, termometr, okulary, a także dziurkacz biurowy, gaśnica, taczka itp.

Wcześniej IPN informował, że z posiadanych materiałów historycznych, pozyskanych przez Muzeum Gross-Rosen, wynika, że miejscem złożenia szczątków zamordowanych w końcowym okresie działania obozu więźniów stał się rów przeciwlotniczy. Informacja pochodziła od byłego więźnia, który sprawował funkcję lekarza obozowego. Według jego relacji, w rowie przeciwlotniczym umieszczono ciała co najmniej 300 osób.

Zobacz także: Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik

Trzeci etap prac archeologicznych

Przeprowadzone dotychczas prace pozwoliły na przebadanie ok. 25 proc. powierzchni szczeliny przeciwlotniczej. Odnalezione szczątki przekazano do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tam przeprowadzone zaostaną oględziny sądowo-lekarskie i sekcje zwłok. Zabezpieczony zostanie również materiał do dalszych badań genetycznych.

d33b71o

Obóz powstał w 1940 roku na terenie ówczesnej Rzeszy Niemieckiej, w miejscowości Gross-Rosen, obecnie noszącej nazwę Rogoźnica, oddalonej 60 km od Wrocławia.

W 1944 roku nastąpiła rozbudowa obozu Gross-Rosen, powstały liczne filie, których liczbę szacuje się na ok. 100. Zlokalizowane były na terenie obecnego Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej.

Całkowita ewakuacja obozu nastąpiła w początkach 1945 roku, w obliczu zbliżającego się frontu. W obozie i jego filiach więziono łącznie 125 tys. więźniów, głównie Polaków, Rosjan i Żydów. Pozbawiono w nim życia około 40 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Żródło: RMF24

d33b71o

Podziel się opinią

Share
d33b71o
d33b71o
Więcej tematów