IPN ujawni materiały o związkach gen. Jaruzelskiego z wywiadem
Wszystkie odnalezione w IPN materiały na temat związków gen. Wojciecha Jaruzelskiego z wojskowymi służbami specjalnymi PRL zostaną opublikowane w jednym z najbliższych "Biuletynów IPN". Według IPN, materiały te są "ułamkowe".
We wtorek "Wiadomości" TVP podały, że w archiwach IPN znaleziono nowy dokument związany ze współpracą gen. Jaruzelskiego z wojskowymi służbami specjalnymi PRL. Według TVP, chodzi o "księgi ewidencyjne służb specjalnych wojska" z lat 1945-70. Już w czerwcu TVN podawała, że z materiałów IPN wynika, iż Jaruzelski był od 1946 r. tajnym współpracownikiem Informacji Wojskowej o pseudonimie "Wolski".
P.o. prezesa IPN Leon Kieres zapoznał kolegium Instytutu z nowo odnalezionym dokumentem. Po obradach kolegium Kieres ujawnił, że jest to "jedna kartka papieru", która dotyczy "spraw ewidencyjnych z lat 1945-1970". Zaznaczył, że nie wiadomo, kiedy ta kartka papieru powstała oraz w jakim celu i przez kogo została sporządzona.
Kieres powiedział, że ten dokument "nie zaprzecza" wcześniejszym informacjom o współpracy b. przywódcy PRL. Zdaniem Andrzeja Grajewskiego, szefa kolegium IPN, dokument potwierdza te wcześniejsze informacje i w tym sensie "nie wnosi nic nowego". Zapytany, czy Jaruzelski był agentem, Grajewski odpowiedział: Na to odpowie specjalista po analizie. Z dokumentu nie wynika, kto miałby być oficerem prowadzącym Jaruzelskiego.
Kieres ujawnił, że nowo odnaleziony dokument przekazały Wojskowe Służby Informacyjne "w początkach działalności IPN". Wyjaśnił, że ponad 80 proc. akt wojskowych służb z PRL zostało przez nie zniszczonych, a te które ocalały, są pozbawione pomocy ewidencyjnych, co powoduje, że - jak przyznał Kieres - "poruszamy się po omacku, a postępowaniem archiwistów kieruje często przypadek".
Grajewski podkreślał, że materiały nt. Jaruzelskiego będą opublikowane w miesięczniku "Biuletyn IPN" w trybie publikowania wyników badań naukowych prowadzonych przez IPN. Dodał, że "Biuletyn" opisze sprawę "w szerszym kontekście". Już w czwartek materiały trafią do historyka IPN, który je zanalizuje dla "Biuletynu".
Kieres przypomniał, że zgodnie z niedawnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego o dostępie do akt IPN, każdy, w tym także gen. Jaruzelski, może dołączyć sprostowanie do swych akt z IPN.
Gen. Jaruzelski powiedział we wtorek, że nie oglądał "Wiadomości" i nie będzie komentował informacji. W czerwcu mówił, że "nasilają się ataki, pomówienia i polowanie na jego osobę".
Informacja Wojskowa była uzależnionym od Związku Radzieckiego organem kontrwywiadu wojskowego działającym w Polsce w latach 1944-1957, odpowiedzialnym, obok UB za represje wśród żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz ludności cywilnej. W 1957 r. przekształcono ją w Wojskową Służbę Wewnętrzną.