Trwa ładowanie...

IPN będzie ścigać byłych SS-manów. "Wytypowaliśmy 1,6 tys. osób, które mogą jeszcze żyć"

Andrzej Pozorski, zastępca Prokuratora Generalnego IPN, poprosił Interpol o sprawdzenie ilu funkcjonariuszy nazistowskich obozów koncentracyjnych wciąż żyje. - Mamy moralny obowiązek, aby tę sprawę doprowadzić do końca - powiedział.

Share
IPN będzie ścigać byłych SS-manów. "Wytypowaliśmy 1,6 tys. osób, które mogą jeszcze żyć"
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: dnalor01
d35nq8s

IPN wraca do sprawy, która została rozpoczęta w latach 60. i 70. - Wytypowaliśmy listę 1,6 tys. osób, co do których zachodzi prawdopodobieństwo, że jeszcze mogą żyć - mówił zastępca Prokuratora Generalnego w programie "Minęła 20" w TVP INFO.

Zespół w skład, którego weszli prokurator, historyk i archiwista, ma za zadanie "ustalenie danych osób, które w okresie II wojny światowej pełniły służbę w SS". - Państwo polskie zakończyło jedynie trzy sprawy dotyczące obozów. Są też takie, które nie zostały wszczęte - wyjaśniał Pozorski przypominając, że od wojny minęło ponad 70 lat.

Zobacz również: 16 tys. przedmiotów ofiar obozu Auschwitz-Birkenau przekazanych do muzeum

- Chcemy postawić przed sądem tych, którzy brali udział w zbrodniczym systemie i ponoszą za to odpowiedzialność. To jest nasz moralny obowiązek, żeby tę sprawę doprowadzić do końca - podsumował.

Źródło: TVP INFO.

d35nq8s

Podziel się opinią

Share
d35nq8s
d35nq8s
Więcej tematów