Trwa ładowanie...
02-12-2015 13:10

IOM: co piąty z migrantów na szlaku śródziemnomorskim to dziecko

Co piąty spośród 870 tys. migrantów przybyłych w tym roku przez Morze Śródziemne do Europy to dziecko - poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Jak dodano, odnotowano także liczne wypadki śmiertelne wśród dzieci na Morzu Egejskim.

IOM: co piąty z migrantów na szlaku śródziemnomorskim to dzieckoŹródło: PAP/EPA, fot: Georgi Licovski
dfdraq2
dfdraq2

W raportu IOM wynika, że tylko w 2015 roku do Europy szlakiem śródziemnomorskim przedostało się ponad 174 tys. dzieci, które - jak podkreślono - są najbardziej narażone podczas podróży na niebezpieczeństwa, tj. uszkodzenia ciała, porwania i handel żywym towarem.

Jak zauważa organizacja, ponad jedna trzecia wszystkich wypadków śmiertelnych na Morzu Egejskim dotyczy dzieci i niemowląt. Tylko w październiku ponad 90 dzieci zmarło w drodze do Grecji, a w ubiegłym tygodniu 9 z 12 zgonów odnotowano wśród najmłodszych migrantów.

Najwięcej dzieci próbuje przedostać się na Stary Kontynent szlakiem wiodącym przez Turcję, Grecję oraz Bałkany Zachodnie. Osoby małoletnie stanowią ok. 10 proc. wszystkich przybyłych migrantów do Włoch, które zazwyczaj pozostawione są bez opieki rodziców lub prawnych opiekunów.

Szwecja: 23 tys. wniosków o azyl dla porzuconych dzieci

Jak zaznaczano, duża liczba dzieci oddzielonych od rodziców i pozostawiona bez opieki stanowi bardzo duży problem. Tylko w Szwecji od stycznia do października odnotowano ponad 23 tys. wniosków o azyl dla porzuconych dzieci, co - jak zauważa IOM - stanowi więcej niż w ubiegłym roku w całej UE. W większości są to dorastający chłopcy, chociaż we Włoszech zaobserwowano również wzrost liczby pozostających bez opieki nigeryjskich dziewcząt, które często stają się ofiarami handlarzy ludźmi.

Według IOM od stycznia do września br. dzieci stanowiły prawie jedną trzecią wszystkich ubiegających się o azyl w UE, a ok. 49 proc. z nich to dzieci z krajów dotkniętych konfliktem w Syrii, Afganistanie i Iraku.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj