Trwa ładowanie...
dgwwjr9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Interpol: dżihadyści docierają do stref walk statkami wycieczkowymi

Europejczycy zamierzający przyłączyć się do dżihadystów coraz częściej rezygnują z podróży lotniczych do stref walk na Bliskim Wschodzie na rzecz podróży na pokładzie statków wycieczkowych; unikają w ten sposób kontroli - ostrzegł Interpol.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W szeregach Państwa Islamskiego walczy 15 tys. zagranicznych dżihadystów
W szeregach Państwa Islamskiego walczy 15 tys. zagranicznych dżihadystów (AP, Fot: Raqqa Media Office)
dgwwjr9

Międzynarodowa organizacja policji wezwała kraje do nasilenia kontroli we wszystkich węzłach komunikacyjnych - "na lotniskach, ale w coraz większym stopniu również na statkach wycieczkowych".

Sekretarz generalny organizacji Ronald Noble przyznał w czasie zgromadzenia ogólnego Interpolu, odbywającego się w tym tygodniu w Monako, że jednym z celów dżihadystów jest Turcja, skąd następnie przedostają się do Syrii. Nie sprecyzował, do jakich jeszcze krajów trafiają przyszli dżihadyści; nie podano też żadnych liczb.

Pierre St. Hilaire, dyrektor ds. zwalczania terroryzmu, powiedział agencji AP, że planujący przyłączenie się do dżihadystów wiedzą, że lotniska są ściśle monitorowane i dlatego wybierają inne środki transportu.

dgwwjr9

Są dowody, że ludzie, głównie z Europy, podróżują przede wszystkim do miasta portowego Izmit w północno-zachodniej Turcji, ale także do innych miejsc, żeby włączyć się do walk - dodał. Według przedstawicieli Interpolu zjawisko to obserwuje się od mniej więcej trzech miesięcy.

Tureckie władze informują, że w minionych miesiącach deportowały setki domniemanych zagranicznych dżihadystów zatrzymanych na lotniskach lub dworcach autobusowych.

W niedawnym raporcie ONZ szacowała, że w szeregach Państwa Islamskiego (IS) i innych ekstremistycznych ugrupowań w Syrii i Iraku walczy 15 tys. zagranicznych dżihadystów z ponad 80 krajów.

dgwwjr9

Podziel się opinią

Share

dgwwjr9

dgwwjr9
Więcej tematów