PolskaInternet w Szkołach - projekty na kolejny rok

Internet w Szkołach - projekty na kolejny rok

Zaopatrywanie szkół w pracownie komputerowe oraz konkursy propagujące nowe technologie wśród młodzieży szkolnej i akademickiej to cele jakie stawia sobie program Internet w Szkołach - Projekt Prezydenta RP.

04.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki tej inicjatywie w 2001 roku powstało 81 pracowni komputerowych. Przez trzy lata istnienia programu stworzono 118 pracowni komputerowych, z których może korzystać 65 tysięcy uczniów i studentów.

Prezydencka inicjatywa Internet w Szkołach - Projekt Prezydenta RP jest ogólnopolskim przedsięwzięciem realizowanym przy współpracy z założoną przez PAN, Polską Fundacją Upowszechniania Nauki i jest finansowany ze środków pozabudżetowych.

Jednym z konkursów, organizowanych w ramach projektu, jest "Euroszkoła w Internecie" Tegoroczna edycja jest już drugą, a jej hasłem przewodnim jest "Unia Europejska - Przybliż innym". Uczniowie liceów, szkół zawodowych i techników mają stworzyć witryny internetowe, które przybliżą ich rówieśnikom tematykę integracji europejskiej wraz ze zjawiskami, które temu procesowi towarzyszą.

W poprzedniej edycji konkursu w 2001 roku, uczniowie mieli za zadanie przedstawić kulturę, tradycję i współczesny dorobek różnych regionów Polski rówieśnikom z innych krajów. Celem obecnej edycji jest pokazanie rówieśnikom w Polsce i za granicą czym jest Unia Europejska, czego młodzi ludzie w Polsce mogą oczekiwać w czasach międzynarodowej integracji.

Tworzone witryny internetowe powinny zawierać głównie informacje o Unii Europejskiej, miejscu Polski w Europie oraz roli jaką absolwenci szkoły będą odgrywali w przyszłości. Witryny szkolne, poza swymi zwykłymi funkcjami, powinny być cennym źródłem informacji o integracji europejskiej oraz roli Polski w przyszłej Europie.

Strony te powinny być skierowane do rówieśników w Polsce oraz za granicą. Dlatego muszą być w pełni odwzorowane przynajmniej w jednym, bądź więcej językach krajów Unii Europejskiej.

Podstawową działalnością Programu jest wyposażanie placówek oświatowych w kompletne laboratoria komputerowe. Część spośród zainstalowanych laboratoriów to pracownie wyposażone w sprzęt niezwykle wysokiej klasy - znacznie przekraczające standardy stosowane obecnie w edukacji. Pracownie te nazywane są "Superpracowniami".

Celem projektu "Superpracownia" jest utworzenie w 2002 roku około 25 nowoczesnych laboratoriów komputerowych w różnych ośrodkach edukacyjnych w kraju, w pełni dostosowanych do potrzeb korzystającej z nich młodzieży. Do realizacji tego celu nawiązana została współpraca z firmami, które w ramach swoich działań sponsoringowo - promocyjnych dostarczą potrzebne rozwiązania technologiczne.

W porównaniu z rokiem 2001 została zmieniona formuła projektu. Pracownie tworzone będą tylko w ośrodkach akademickich, które ze względu na najwyższy poziom specjalizacji nauczania powinny korzystać z najnowszych osiągnięć technologicznych z dziedziny informatyki.

W pierwszym etapie projektu "Superpracownia" zostanie wybrana grupa uczelni z terenu całego kraju. W drugiej fazie, zaproszone do udziału w programie uczelnie przygotują projekt, który będzie mógł zostać zrealizowany dzięki wyposażeniu ośrodka akademickiego w "Superpracownię". Po uruchomieniu laboratorium, każda szkoła wyższa będzie zobligowana do przesyłania raportów kwartalnych na temat postępu prac, swojego autorskiego projektu, do Zespołu Realizacyjnego programu Internet w Szkołach - Projekt Prezydenta RP. (reb)

Zobacz także: stronę projektu

Komentarze (0)