Internet pomocny w walce z handlem zagrożonymi gatunkami
Internet ma pomóc w walce z nielegalnym handlem zagrożonymi wyginięciem gatunkami zwierząt i roślin. Unia Europejska zainaugurowała działanie internetowej bazy danych EU-TWIX - poinformowała międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Baza ma pomóc w ograniczeniu w Europie przestępstw związanych z nielegalnym handlem zagrożonymi wyginięciem gatunkami. Proceder dotyczy zarówno żywych zwierząt i roślin, jak i egzotycznego drewna, skór, kości słoniowej, pamiątek turystycznych, niektórych produktów tradycyjnej medycyny chińskiej oraz jedzenia. Gatunki znajdujące się w nielegalnym obrocie objęte są ochroną w ramach Konwencji Waszyngtońskiej oraz prawa unijnego.
Dostęp do bazy mają wyłącznie przedstawiciele władz odpowiedzialnych za wdrażanie przepisów związanych z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami.
EU-TWIX zawierać będzie też raporty dotyczące konfiskaty okazów oraz informacje o specjalistach, instytutach zajmujących się tą problematyką.
Powstanie bazy danych powinno poprawić koordynację i skuteczność międzynarodowych śledztw związanych z nielegalnym handlem gatunkami zagrożonymi. System umożliwi bowiem oficerom prowadzącym takie śledztwa m.in. szybką, ogólnoeuropejską wymianę informacji.
Unia Europejska jest jednym z największych i najbardziej zróżnicowanych rynków handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Nielegalne transakcje tymi zwierzętami i roślinami powodują wymieranie kolejnych gatunków.
Według Magdaleny Romanowicz z WWF Polska, na naszym kraju, jako kraju granicznym UE, spoczywa ogromna odpowiedzialność w zwalczaniu takiego handlu. Bardzo ważne jest zarówno uszczelnienie naszej wschodniej granicy, jak i kontrola rynku wewnętrznego. Uzyskanie dostępu do międzynarodowych informacji jest dla naszych służb ogromną szansą - powiedziała.