Trwa ładowanie...

Internet nie zapomina. Prezydent Andrzej Duda po kilku latach zaprzeczył sam sobie

Wróciła sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Sąd Najwyższy uznał, że prezydent Andrzej Duda nie mógł skorzystać z prawa łaski. Zainteresowanie internautów wzbudza jednak nie tylko decyzja sądu, ale też niekonsekwencja prezydenta. Przypominają jego wypowiedź z 2011 r. Co wtedy mówił? Coś zupełnie innego niż kilka lat później.

Internet nie zapomina. Prezydent Andrzej Duda po kilku latach zaprzeczył sam sobieŹródło: PAP/EPA
d34imbg
d34imbg

- Ułaskawia się osoby uznane przez sądy za winne - to słowa Dudy z 2011 roku. To samo powiedział w środę SN. Tym samym uznał, że prezydent nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników z CBA.

Czy Duda zapomniał o tym, co mówił wcześniej? Internauci zarzucają mu zmianę zdania w krótkim czasie oraz to, że jako prawnik z wykształcenia nie zna prawa.

Sprawa Kamińskiego

Duda ułaskawił byłego szefa CBA, obecnego ministra koordynatora służb specjalnych, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po wyborach parlamentarnych w 2015 r. Obaj zostali skazali nieprawomocnie za nielegalne działania CBA ws. afery gruntowej.

d34imbg

Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r., która została zakończona wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa.

Dlaczego Duda zastosował prawo łaski przed uprawomocnieniem się wyroku? Tłumaczył to chęcią "uwolnienia" sądu od orzekania w sprawie, która była postrzegana jako polityczna. Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta mówił też wówczas, że prezydent może na każdym etapie postępowania skorzystać z prawa łaski.

Sąd Okręgowy, rozpatrujący w drugiej instancji sprawę Mariusza Kamińskiego, zadał prawne pytanie do Sądu Najwyższego, czy prezydent mógł ułaskawić osoby, które nie usłyszały ostatecznego wyroku. Zwrócono uwagę, że nigdy wcześniej prezydent nie ułaskawił osoby skazanej nieprawomocnym wyrokiem sądu.

Źródło: WP

d34imbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34imbg
Więcej tematów